اهمیت هویت بصری در کسب و کار (قسمت اول : لوگو) | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان
دسته بندی: مدیریت کارآفرینی

لوگو چیست؟

لوگو یک علامت یا نشانه خاص است که به شکل واضح، معرف و متمایز کننده یک کسب و کار از سایر کسب و کارها باشد.

اهمیت طراحی لوگو برای یک کسب و کار

لوگوها یک جنبه مهم در بازاریابی کسب و کار هستند. لوگو همانطور که نماینده ی گرافیکی شرکت است، یک نام تجاری را به یک برند تبدیل می کند و تنها نماینده شرکت در بازار هدف می شود. به همین دلیل، لوگویی که خوب طراحی شده، بخش مهمی از استراتژی بازاریابی کلی هر شرکت است. اهمیت لوگو به این منظور است که توسط آن نام برند را بشناسیم و آن را به خاطر بسپاریم. یک محصول بدون لوگو، قطعاً ناپدید می‌شود. شما بدون یک لوگو نمی‌توانید واقعاً یک برند باشید.
لوگوها به ما حق دسترسی سریع به مزایای برند را می‌دهند. لوگوها باعث جرقه‌ی یک احساس در مورد این‌که آن برند تماماً در مورد چیست در ذهن ما می‌شوند. برای مثال وقتی‌که شما لوگو نایک را می‌بینید، الهام گرفتن از آن سخت نیست، به‌خصوص اگر طرفدار ورزش یا برندها باشید.
علاوه بر این، بدون لوگوی قوی، شما هرگز نمی‌توانید کیفیت خود را برای مصرف‌کنندگان اثبات کنید. اگر برند شما نشان ندهد که کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهید، در عوض مشتریان ممکن است به سراغ رقبایتان بروند.

علت نیاز کسب و کارها به لوگوی قدرتمند

در بین دنیایی از طرح های لوگو که در سرتاسر دنیا طراحی شده و قرار دارد برخی از لوگوها به راحتی در حافظه می ماند و دارای نمادی قدرتمند است.

هنگامی که یک لوگوی حرفه ای به خوبی طراحی شده باشد، باعث ایجاد اعتماد در افراد می شود. هنگامی که شما با اعتماد به شرکتی که طراحی لوگو حرفه ای انجام می دهند، یک لوگوی قدرتمند طراحی کنید احتمال بیشتری وجود دارد که مشتریان بیشتر و بهتری تمایل داشته باشند که با شما کار کنند و در مورد خدمات و محصولات شما کنجکاوتر خواهند شد.

هدف

لوگو شرکت ها به عنوان “نشان” یک شرکت در نظر گرفته می شوند: نمایشگر گرافیکی هویت منحصر به فرد این شرکت است و از طریق رنگ ها و فونت ها و تصاویر آنها اطلاعات ضروری در مورد یک شرکت را ارائه می دهد که به مشتریان کمک می کند با نام تجاری اصلی، شرکت را شناسایی کنند. لوگوها یک راه کوتاه برای اشاره به شرکت در تبلیغات و روش های بازاریابی هستند؛ همچنین آنها یک نقطه ی هدف برای فونت های مختلف، رنگ ها و انتخاب های طراحی در انواع بازاریابی کسب و کار ارائه می دهند.

اصول طراحی

لوگو خوب باید برای مشتریان بالقوه منحصر به فرد و قابل درک باشد. گرچه انتخاب های بسیار زیادی برای رنگ، عناصر بصری و تایپوگرافی وجود دارد، به طور کلی یک لوگو باید درباره برخی اطلاعات در مورد شرکت کمکی ارائه دهد یا به طریقی طراحی شود که در مورد این شرکت یا صنعتش معنای خاصی داشته باشد. به عنوان مثال، شرکت های پیشرفته و شرکت های فن آوری، تمایل به داشتن لوگوهای زاویه ای برای انتقال سرعت دارند، در حالی که شرکت های خدمات گرا لوگو های گرد را برای ارائه خدمات و اعتماد به مشتریان متمرکز کرده اند.

هویت نام تجاری

لوگوها جزء مهم بصری هویت کلی برند شرکت هستند. لوگو در لوازم التحریر، وب سایت ها، کارت های کسب و کار و تبلیغاتی ظاهر می شود. به همین دلیل،لوگو درست طراحی شده به خوبی می تواند در موفقیت کسب و کار کمک کند، در حالی که یک لوگو معمولی می تواند به ناامیدی و غیرفعال کردن مشتریان بالقوه منجر شود. با این حال، لوگو باید با سایر جنبه های بصری شرکت هماهنگ باشد. به همین دلیل یک لوگو واحد پایه ای از یک نام تجاری بزرگتر است که شامل فونت های شرکت، رنگ ها و دستورالعمل های طراحی است.

بازگشت سرمایه

همانطور که درباره مشتریان دائم می دانید، علاقه و اعتماد به یک برند خاص، موجب می شود که مشتریان برای روبه رو شدن دوباره با یک لوگو (کسب و کار) با احتمال بیشتری پاسخ مثبت بدهند. که این موضوع خود به طور بالقوه منجر به افزایش فروش یا اعتبار برند در بازار هدف خواهد شد. علاوه بر این، یک لوگو به خوبی طراحی شده مستلزم درجه ای از حرفه ای بودن و شایستگی است که می تواند به هدایت مشتریان جدید بالقوه در انتخاب کسب و کار شما، به جای رقیب با هر آرم یا الگوی متعارف کمک کند.

اشتباهات رایج

کسب و کارهای کوچک معمولا لوگوهایشان را با سرعت و کیفیت کم طراحی میکنند، به اندازه و موقعیت و محیط آن به اندازه ی کافی توجه نمیکنند. لوگویی که طراحی میکنند، با متریالی که آن را به تصویر میکشد در تضاد است و هماهنگی ندارد. برای کسب کار خود سعی کنید از ساخت انواع مختلف لوگو برای اهداف خاص مثل(سربرگ و کارت ویزیت و… ) یا داشتن لوگوهای مشابه برای اهداف چاپی و انلاین اجتناب کنید. سعی شود برای همه ی مقاصد از یک لوگو استفاده شود.

اهمیت لوگوی حرفه ای و خوب

1.شکل دهی اعتماد اولیه

قبل از اینکه مشتری وارد فروشگاه یا وارد وبسایت شما شود ، یک تصویر اولیه در مورد شرکت شما در ذهن خود تشکیل داده اند که تا حدی توسط لوگو بوده است. در صورت داشتن لوگوی حرفه ای، احتمال بیشتری دارد که بتوانید مشتریان را در مورد حرفه ای بودن کسب و کار خود متقاعد کنید.

2.جذب مشتریان جدید

یک لوگوی موثر و به یاد ماندنی می تواند مشتریان را به داد و ستد با شما تشویق کند. و یا در زمان مناسب موجب زنده شدن یاد شما در خاطر مشتری شود. مطمئن شوید که کسب و کار شما بهترین چهره ی خود را به نمایش می گذارد.

3.پیشی گرفتن از رقبا

اگر دفاتر خود را بررسی کنید تعداد زیادی از شرکت های فراموش شده را خواهید دید. متمایز کردن خودتان از رقبا با یک لوگوی خوب برای به دست آوردن مشتریان بالقوه ضروری است. پس از بررسی حوزه ی رقابت، مطمئن شوید که طراحی لوگوی شما به گونه ای است که کمک می کند تا در رقابت پیشتاز باشید.

4.داشتن مشتریان دائمی و وفادار

اجازه ندهید که رقبا بهترین مشتریان شما را از چنگ تان در آورند. اگر برند و لوگوی شما قابل اطمینان باشد، کمتر احتمال دارد که مشتریان به دنبال کسب و کاری باشند که یک تصویر جذاب دارد.

5.ایجاد اعتماد بر مبنای تخصص

یک لوگوی حرفه ای به مشتریان نشان می دهد که کارتان را خوب انجام می دهید. اما یک لوگوی در هم و بر هم، خسته کننده یا ضعیف، کمبود توانایی و دانش را نشان می دهد. و باعث از بین رفتن اعتبار و کم شدن اعتماد مشتریان به محصولات و خدمات می گردد.

اهمیت لوگوی حرفه ای زمانی مشخص می گردد که شما به خوبی در خاطر مشتریان نقش بسته باشید. برای این منظور می بایست لوگوی حرفه ای داشته باشید.

قابلیت شناسایی در بازار رقابت با طراحی لوگو حرفه ای

کسب و کارهایی که نشان تجاری دارند در میان بازار رقابتی با قدرت بیشتری ظاهر شده و رقیبان یا میدان را خالی می کنند یا پیشنهاد همکاری می دهند. به هرحال چیزی که اهمیت دارد داشتن هویتی است که ابعاد مختلف شرکت را به همگان نشان دهد. مردم در بازار روزانه با هزاران لوگو در کسب و کارهای مختلف روبرو می شوند، اما تنها از برندهایی خرید می کنند که قبلا با آنها آشنا شدند و از کیفیت شان راضی هستند. در اغلب موارد این مشتری هاهستند که لوگوی برندهای معتبر را در میان دوست و آشنا ترویج می کنند. اینگونه کسب و کارها بدون صرف هزینه ی بالای تبلیغات و از طریق طراحی لوگو حرفه ای در بازار رقابت، به مردم معرفی می شوند.

بکارگیری سمبل های پر معنا در طراحی لوگو حرفه ای

بکارگیری سمبل های پر معنی در طراحی لوگو حرفه ای، به صورت غیر مستقیم و پنهانی شما را جذب می کنند. برخی از نمادها و نشانه های تجاری با یک نگاه در اذهان ماندگار می شوند، این در حالی است که ممکن است متوجه نشوید چطور این اتفاق افتاده! گاهی طراحی لوگو حرفه ای بقدری هوشمندانه است که برای بازاریابی در دراز مدت هدف گذاری می شود. احتمالا با دیدن یک لوگو در مرحله اول فقط یک تصویر مبهم ببینید، اما تاثیر گذاری پنهان نمادها در دراز مدت، شما را ترغیب می کند از آن برند خریداری کنید و اینگونه می شود که یک طراحی لوگو حرفه ای باعث فروش بیشتر می شود.

جادوی رنگ ها در طراحی لوگو حرفه ای

زمانی می توانیم بگوییم یک لوگو حرفه ای طراحی شده که از تأثیر جادوی رنگ ها و بکارگیری خلاقانه ی آنها در ابعاد مختلف لوگو به خوبی استفاده شده باشد. یک طراح ماهر بازی با رنگ ها را خوب می داند و اطلاع دارد چه رنگ هایی در لوگو باعث فروش بیشتر محصول می شوند. روانشناسی رنگ ها یک علم است که بهره گیری از آن، باعث تثبیت بیشتر لوگو در ذهن مخاطب می شود. حال که از تأثیر رنگ ها مطلع شدیم می خواهیم بدانیم که رنگ های لوگو چگونه باعث افزایش فروش برند می شوند؟ امروزه هرجا که چشم کار می کند، دنیای از رنگ ها به زندگی جان می دهند.

بازی با رنگ ها از لوازم داخل منزلمان شروع می شود و تا ویترین های مغازه و بلوارهای خیابان ادامه می یابد. پشت چراغ راهنمایی که بایستید، مفهومی که پشت هر رنگ نهفته رفتار شما را جهت می دهد، اینکه حرکت کنید یا منتظر بمانید! اما برخی از رنگ ها فقط جهت زیبایی هستند مثل رنگ پرده اتاق. شاید از خود بپرسید که وجود رنگ ها در اطرافمان چه ربطی به پول سازی لوگوهای تجاری دارد! زمانیکه یک لوگو با رنگ های خاص در ذهن ماندگار می شود کار تمام است، از این پس هر بار این رنگ را در محیط پیرامونتان ببینید، یاد آن لوگو می افتید. همین چرخه با دیدن همان رنگ در روزهای بعدی تکرار و هر بار نقش لوگو در ذهنتان پررنگ تر می شود تا زمانی که منجر به خرید از برند شود، به همین راحتی! پس نباید نقش رنگ ها را در طراحی لوگو حرفه ای دست کم گرفت.

جذب مشتری با طراحی لوگو حرفه ای

گاهی پیش می آید که افراد در خرید یک کالا با برندهای جدیدی روبرو می شوند که حتی نام آنها را نشنیده اند، اینجاست که جذابیت لوگو دست بکار می شود و به تنهایی از کیفیت برند، دفاع می کند. هرچقدر طراحی لوگو شکیل و جذاب تر باشد، خاص بودن برند شرکت را نشان می دهد. این مصداق بارز ضرب المثل معروف ” از کوزه همون تراورد که در اوست” می باشد. از ظاهر لوگو می توان تا حدودی به حساسیت شرکت در کیفیت تولیداتش و احترام به حقوق مشتری پی برد.

بازاریابی حرفه ای با طراحی لوگو

برای مثال، لوگو حرفه ای شرکت اَپل را ببینید، قطعا واژه هایی نظیر موبایل، کامپیوتر، کیفیت، خاص، گران، باکلاس و غیره در ذهنتان خطور می کند. درست زمانی که کیفیت محصول را ارائه می دهد، طراحی لوگو حرفه ای با معرفی برند محصول باعث افزایش فروش در سطح داخلی و بین الملی می شود. اینجاست که مردم با مشاهده ی لوگوی برندهای معتبر، در خرید خود تردید نمی کنند و راحت تر برای خرید هزینه می کنند. در واقع وظیفه لوگو این است که به صورت پنهانی برند یک شرکت را تبلیغ کند و هرچه طراحی لوگو حرفه ای تر باشد، برند محصول فروش بیشتری خواهد کرد.
رعایت اصول طراحی لوگو، نشانه ی حرفه ای بودن طراحانی است که ساخت لوگو حرفه ای برند شما را برعهده گرفته اند. در یک جمله، طراحی حرفه ای لوگو به گونه ایست که در راستای پول سازی برند شما قدم بردارد. تیم طراحی لوگو ظریف گرافیک با تجربه ی ساخت لوگو برند های معروف، شما را در راستای برند سازی محصولاتتان یاری می کند. به شما اطمینان می دهیم، با در نظر گرفتن جزئیات و ظرافت تمام با اصول طراحی لوگو حرفه ای، شایسته ترین لوگو را برای برند تان طراحی کنیم.

بازدیدها: 31

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *