اهمیت و هویت بصری در کسب و کار (قسمت دوم: رنگ سازمانی) | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان
دسته بندی: مدیریت کارآفرینی

رنگ سازمانی چیست؟

مقدمه:

رنگ ها در زندگی روزمره ما حضور قابل توجهی دارند و می توان گفت بدون وجود رنگ، زندگی کسالت آور و افسرده کننده می شود. اما آیا می دانستید که رنگ ها در برندسازی نیز تاثیر غیر قابل انکاری دارند؟ به بیان دیگر، در صورتی که انتخاب رنگ سازمانی به شکل صحیح و اصولی انجام شود، می تواند در پیشرفت یک کسب و کار تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

تعریف :

رنگ سازمانی در حقیقت یک رنگ یا ترکیبی از چند رنگ است که به نوعی معرف یک شرکت بوده و با تکرار دائمی در سربرگ‌ها، لوگو، بسته بندی محصولات و… در ذهن مخاطب جا می افتد.
بنابراین رنگ های سازمانی تاثیر مستقیم با احساس مخاطب نسبت به یک برند داشته و می توانند در موفقیت یک حرفه تاثیر به‌ سزایی داشته باشد.

آیا رنگ کسب و کار شما به مشتری حس خریدن را می دهد یا ادراکی نادرست از شرکت شما خلق می کند؟

علم رنگ ها

شاید باورش سخت باشد که رنگ ها می توانند بر جسم و ذهن ما اثر بگذارند، با این حال دانشمندان می دانند رنگ ها می تواند بر روانشناسی و حالت ذهنی ما اثرگذار باشند.
محققان بازار، از علم رنگ ها استفاده می کنند تا تعیین نمایند چگونه از این دانش به بهترین نحو استفاده کنند تا بر ادراک مشتریان از کسب و کار اثر بگذارند.

رنگ می تواند سیستم عصبی ما را تحریک کرده و احساسات را در ما فعال کنند. رنگ های محیط پیرامون ما از مسیر چشم وارد مغز ما شده و موجب انتشار هورمون های مختلف می شوند. اما علم را فراموش کنید، این معانی رنگ ها چه کاری برای کسب و کار شما انجام می دهند؟ بعید می دانم هیچ کدام از ما بتوانیم در حالی که از کنار کوچه چتری خیابان انقلاب عبور می کنیم، برای چند ثانیه به آن خیره نشویم.

رنگ در برند و برندسازی چه اهمیتی دارد ؟

رنگ در برند ، برندسازی و بازاریابی اهمیت زیادی دارد زیرا اولین برداشت های صورت گرفته توسط مشتریان مبتنی بر رنگ می باشد. همچنین، رنگ راز تولید یک هویت خوب برای شرکت شما می باشد. رنگ ها چیزی بیش از صرفا یک کمک بصری هستند زیرا رنگ ها هیجانات، احساس ها و تجربیات را منتقل می کنند. معانی در پس رنگ های مختلف وجود دارند و برای شرکت ها، این رنگ ها می توانند کمک کننده باشند اگر منطبق با این معانی انتخاب شده باشند زیرا انتخاب رنگ می تواند کسب و کار را تحت تاثیر قرار دهد – رنگ هم می تواند کسب و کار را بسازد و هم آن را بشکند. یکی از زمینه های که شما نیاز مشاوره کسب وکار دارید قطعا انتخاب رنگ سازمانی ست.

قرمز،‌ آبی،‌ زرد،‌ سبز،‌ رنگ ها ممکن است تنها بخشی از مبانی باشند اما برای کسب و کار شما آنها نقشی حیاتی ایفا می کنند.

چرا رنگ در برند اهمیت دارد؟‌

یک شاخه از روانشناسی که “روانشناسی رنگ”‌ نامیده می شود به مطالعه رنگ ها و تاثیر آن بر رفتار انسان می پردازد.

روانشناسی رنگ سال ها قبل پدید آمد زمانی که مصری ها تاثیر رنگ ها بر خلق و خو را مورد مطالعه قرار دادند و از آنها برای توسعه کل نگر مورد استفاده قرار دادند. رنگ قرمز نماد افزایش گردش خون است،‌ رنگ زرد به معنی تصفیه بدن است،‌ رنگ آبی به منظور تسکین درد است،‌ رنگ ارغوانی برای مشکلات پوستی است،‌ رنگ نارنجی به منظور افزایش انرژی به کار رفته است و رنگ سیاه به معنی زندگی و تولد دوباره است.

در روانشناسی مدرن، کارل جونگ،‌ یک روانپزشک سوئیسی،‌ بر این باور است که رنگ ها و انسان ها ارتباطی خاص با هم دارند،‌ او می گوید “انسان ها واکنش های بدنی جهانی نسبت به محرک های رنگی دارند”. او همچنین می گوید “رنگ ها زبان مادری ناخودآگاه هستند”.

سالها قبل چنین مطالعاتی راه را برای مطرح کردن رنگ به عنوان موضوعی مرتبط با بازاریابی،‌ برندسازی،‌ و طراحی معماری هموار کردند.

نکات مهم در انتخاب رنگ سازمانی :

از آنجایی که رنگ سازمانی می تواند در احساس مخاطب نسبت به یک برند تاثیر فراوانی داشته باشد، در هنگام انتخاب رنگ سازمانی باید برخی نکات در نظر گرفته شود:

در هنگام انتخاب رنگ سازمانی به محدوده سنی مشتریان و مخاطبین توجه نمایید. رنگ های شاد کودکان را جذب می کند، اما اگر مخاطب اصلی بزرگسالان هستند، از انتخاب رنگ های تند پرهیز نمایید.
جنسیت مخاطب در انتخاب رنگ های سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.
حوزه کاری در انتخاب رنگ سازمانی بسیار مهم است و گاهی ممنوعیت استفاده از برخی رنگ ها وجود دارد. (مثلا باشگاه هواداران یک تیم، نمی تواند از رنگ تیم رغیب استفاده کند. یا سازمان اهدای خون باید از رنگ قرمز استفاده نماید.)
سعی کنید در انتخاب رنگ های سازمانی خلاق و متفاوت عمل کنید. مشابه بودن به سایر برندها حس تقلبی بودن محصولات را در مخاطب بوجود می‌آورد.
در صورتی که در سطح بین‌المللی فعالیت دارید، سعی کنید رنگی که به عنوان رنگ سازمانی انتخاب می کنید، در سایر کشورها نیز معنی خوبی داشته باشد یا دارای معنی خاصی نباشد. مثلا رنگ مشکی در کشور ما نماد سوگواری و اندوه است.
فراموش نکنید که می توانید ترکیب دو یا چند رنگ را به عنوان رنگ سازمانی انتخاب نمایید. اما هماهنگی این رنگ ها را حتما در نظر بگیرید.

معنای رنگ های زیر را برای بازاریابی کسب و کار مد نظر قرار دهید:

سفید: خالص. تمیز. جوانی. رنگی خنثی است که می تواند نشان دهنده خلوص و پاکی در مد و استرلیزه کردن در حرفه پزشکی باشد.

سیاه: قدرت. شیک. مرموز. رنگ سیاه می تواند بازار حد بالا را هدف قرار دهد یا در بازار جوانان برای اضافه نمودن رمز و راز به تصویرتان به کار برده شود.

قرمز: احساس. هیجان. خطر. قرمز رنگ توجه است، موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب میشود. از رنگ قرمز برای تزریق هیجان به برندتان استفاده کنید.

نارنجی: لرزش. انرژی. بازی. اگر می خواهید محیط بازی برای مشتریانتان خلق کنید اندکی سرگرمی به آن اضافه کنید.

زرد: شادی. گرما. هشدار. زرد می تواند جاذبه ای برای کسب و کار شما با ایجاد حس آرامش باشد.

سبز: طبیعی. سالم. فراوان. جهت خلق اثر آرامبخش یا تصویر رشد، سبز را انتخاب کنید.

بنفش: سلطنت. جشن. اندکی رنگ بنفش به چهره تان برای کسب و کار خدمات برتر خود اضافه کنید.

آبی: وفادار. صلح آمیز. قابل اعتماد. آبی محبوب ترین و خنثی ترین رنگ در مقیاس جهانی است. انتخابی ایمن برای ایجاد وفاداری مشتری.

توجه کنید چگونه این رنگ ها در ملزومات بازاریابی شرکت شما از لوگو تا بروشورها، از کارت های کسب و کار تا یونیفورم ها استفاده شده است.آیا رنگ شما شخصیت و تصویری که خواهانش هستید را نشان می دهد؟ اگر نه، زمان آن است که در رنگ خود تجدید نظر کنید.

به خاطر داشته باشید رنگ ها دارای معنا هستند. همه چیز به تجربیات مشاهده گر بستگی دارد. رنگ ها و مشتریانتان را مد نظر قرار دهید تا بهترین رنگ را برای کسب و کار کوچک خود انتخاب کنید.

در مجموع،‌ روانشناسی رنگ ها نشان داد که رنگ می تواند رفتار انسان ها را تحت تاثیر قرار دهد، ‌ادراک آنها را تحت تاثیر قرار دهد، و کارآیی را بهبود دهد.

در یک مطالعه به نام “تاثیر رنگ در بازاریابی”‌نشان داده شد که ۹۰% قضاوت های مشتریان در خصوص محصول صرفا مبتنی بر رنگ می باشند.

در مطالعه ای دیگر با عنوان “قرمز هیجان انگیز و آبی توانمند”، نشان داده شده که قصد خرید مشتریان تا حد زیادی متاثر از رنگ برند میباشد زیرا رنگ در مورد هویت و شخصیت برند سخن می گوید.

مطالعاتی دیگر همچنین نشان دادند که مغز انسان برندهایی را ترجیح می دهد که قابل بازشناسی باشند، که رنگ برند نقش مهمی در این امر ایفا می کند.

این مطالعات ثابت کردند که رابطه ای معنی دار بین رنگ برند و واکنش مشتری وجود دارد، بنابراین این برای صاحبان کسب و کارها، تبلیغات کنندگان، طراحان،‌ و رهبران دفاتر یک الزام است که از این موضوع آگاه باشند زیرا انتخاب رنگ درست می تواند به فعالیت اقتصادی موفق تر کسب و کار منجر شود.

بازدیدها: 27

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *