رویای شفاف یا لوسید دریم چیست؟ مزایا و خطرات آن!
دسته بندی: رشد و ارتقاء فردی

رویای شفاف یا لوسید دریم چیست؟ مزایا و خطرات آن!

رؤیای شفاف( به انگلیسی:Lucid Dream) به رؤیایی اطلاق میشود که در آن رؤیابین از این حقیقت که در حال رؤیا دیدن است، اگاهی دارد.رؤیای شفاف به وسیله دانشمندان گوناگون در زمان های مختلف مورد مطالعه علمی قرار گرفته است و با تمرین های خاصی قابل دسترسی است.

در رؤیای شفاف، رؤیابین هم چنان قابلیت کنترل محیط فیزیکی را ندارد ولی بصورت آگاهانه ، روی رؤیای خود کنترل داشته و چه بسا میتواند صحنه رؤیا را به میل خود تغییر دهد. به همین علت در رؤیای شفاف بسیاری از فانتزی ها و ناممکن ها میتوانند قابل تجربه باشند.

مغز افردی که رؤیای شفاف را تجربه میکنند ، اندازه بسیار بیشتری از باند بسامد beta- 1 را که حدود ۱۳ الی ۱۹ هرتز است، بطور فعال تجربه میکند که منجر به فعال شدن قوهٔ هشیاری و اگاهی در لوب آهیانه ای مغز است که در پایان منجر به تجربهٔ رؤیای شفاف میشود .

گمان هایی در زمان تحقیق در خصوص این پدیده بوجود آمده اند مبتنی بر این که رویای شفاف حالت خواب نیست ولی زیرا هم چنان عدم توانایی ارادی در کنترل محیط فیزیکی برفرد بیشتر است میتوان خاطرنشان کرد قسمتی از خواب است، یا به نوعی بیداری مختصر است. رؤیای شفاف به وسیله دانشمندان گوناگون در زمان های مختلف مورد مطالعه علمی قرار گرفته است و با تمرین های خاصی قابل دسترسی است.

چگونه رویای شفاف ببینیم؟ 

با تمام این تفسیرها، درصورتی که هنوز دلتان می خواهد رویای شفاف ببینید، اول باید سعی کنید خواب و رویاهای عادی خودتان را به یاد آورید. به دلیل آن که اکثراً خاطره ها یتان از خواب و رؤیا در زباله دان ناخودآگاهتان بعد از بیداری قرار می گیرد.

 

جهت دستیابی به این منظور، اول شما باید هر روز خواب های خودتان را روی کاغذ بصورت مستند بنویسید. در آغاز احتمالا رویاهای خود را بصورت کلی بخاطر داشته باشید. به عنوان مثال به یاد دارید داخل جنگل گم شده بودید و به وسیله فرد دیگری نجات پیدا کردید. این که چه طور گم شدید یا چه کسی شما را نجات داد آنقدر مهم نیست.

 

شما با تکرار و تمرین جهت ثبت رویاها و چه بسا کابوس هایتان سعی کنید بصورت مستمر این فرآیند بصورت یک نوع ورزش ذهنی انجام شود. رفته رفته خودتان ترقی تان را حس خواهید کرد. در آینده جزئیات بیش تر و بهتری را به یاد خواهید آورد و از این مسئله قطعاً شگفت زده خواهید شد.

 

نخستین و مهم ترین مرحله:ثبت خاطره های روزانه از خواب هایی که در شب قبل تجربه نموده اید .

 

در مرحله بعدی تلاش کنید یک نشانه تهیه کنید تا مرز بین حقیقت و تخیل را برای منطقه ممنوع مغز( قسمتی از ناخودآگاه که باعث رویای شفاف است) مشخص کنید. مثلا معمولاً من تلاش می کنم حلقه ای را در دست راستم قرار دهم و این رفتار به یک مسئله روتین در روزانه تبدیل شده و تحت هیچ شرایطی این انگشتر را در حین خواب در دستم قرار نمی دهم. موقع خواب، درصورتی که به هر طریقی کنترل رؤیا را برعهده گرفتم، اول بخاطر می آورم باید دست راستم را چک کنم. درصورتی که انگشتر در دستم قرار ندارد، پس قطعاً در عالم رؤیا قرار دارم.

 

مرحله بعدی برای تجربه بیش تر رویاهای شفاف و کنترل خواب، در مراقبه یا مدیتیشن است. در زمان های مُرده موجود در زندگی روزانه تان تلاش کنید برای چند وقتی هر چند کوتاه چشمان خودتان را ببندید و با گوش فرا دادن به صدای محیط، تلاش کنید با تصویرسازی های گوناگون، جزئیات دنیای اطراف تان را تصور کنید. این مرحله یکی از دشوار ترین فازهای تمرینی است که احتمالا چند سال به طول بینجامد.

این همان مراقبه ای است که راهبین شرقی برای دست پیدا کردن به عرفان الهی می آموزند. به زبانی ساده تر شما به ناخودآگاه تان می آموزید دنیای حقیقی را نسبت به عالم خواب با جزئیات بسیار بیشتری بخاطر دارید و حجم زباله دان ناخودآگاه که فروید معتقد است در مغز وجود دارد را رفته رفته کم می کنید و تسلط بیشتری از حافظه خودتان را در دست می گیرید. به همین علت تجربه رویای شفاف راحت تر از قبل خواهد بود.

یادگیری آن چیست ؟

علاوه بر این که میتوانید تفریح و سرگرمی فوق العاده ایی را تجربه کنید، این گونه خوابها میتوانند فایده ها و کاربردهای بسیاری داشته باشند.

 

بعضی فواید خوابهای شفاف عبارتند از:

کمک در رسیدن به هدف ها: تصور کردن ، یکی از روش های بسیار معروف و مشهور است که می تواند به مردم کمک کند به اهدافشان برسند. هنگامی که کسی خود را حین رسیدن به هدف خیال می کند، در واقع، درحال دادن پیام و جهت به ضمیر ناخودآگاه خود است تا برای رسیدن به آن هدف، در جهت مطلوب، گام بردارد. در این موقعیت، ضمیر ناخودآگاه فرد، باتوجه به تصاویری که در آن وجود دارد ، عمل خواهد کرد. حال خیال کنید که تمامی خوابهای شما هر وقت که اراده میکنید، با کیفیت بسیار بالا، در جهت چیزی باشد که می خواهید به آن برسید! خیال کنید چه انگیزه ایی را از دیدن این خوابها کسب خواهید کرد!

 

نجات از کابوسها: چنانچه بدانید که تنها درحال خواب دیدن هستید و روی خوابهای خود کنترل دارید، در این وضعیت قطعاً کابوس دیدن مشکل خاصی نخواهد بود برای این که شما میتوانید آن ها را کنترل کنید یا از آن ها جلوگیری کنید.

 

به دست آوردن تجربه: ضمیر ناخودآگاه شما نمیتواند بین یک تجربه حقیقی و خواب شفاف تمایز قائل شود. به همین دلیل است که زمانی که یک فیلم وحشتناک یا خواب وحشتناک میبینید، ضربان قلب شما افزایش میابد. به همین دلیل هر آنچه که در خواب ببینید، در ضمیر ناخودآگاه شما باقی خواهد ماند بطوریکه گویی یک تجربه حقیقی بوده است.

 

در خوابهای شفاف شما میتوانید حالت مختلفی را به انتخاب خود ایجاد کرده و از آن، یاد بگیرید و تجربه کسب کنید. حتی امکان دارد بخواهید تمرینهای ورزشی، مطالعات یا غیره را در خواب خود جای دهید یا به حل یک سؤال به صورت بسیار سرگرم کننده ایی بپردازید! به عنوان مثال میتوانید یک مسئله فیزیک را در خواب حل کنید! با این تفاوت که تمامی اجسام موجود در آن را کاملاً تصور کنید و با کیفیت بالا به حل آن بپردازید!

 

برای خواب خود، فیلمنامه بنویسید: کسانیکه این قابلیت را به دست می آورند، میتوانند برای خوابهای خود، سناریو بچینند و مرحله به مرحله تعیین کنند که میخواهند چه کنند!

یک سوم عمرشما در خواب سپری می شود! درصورتی که ۸۰ سال را عمر متوسط در نظر بگیریم، این مسئله بدین معناست که حدود ۲۶ سال از عمر این انسان، بدون توجه و اگاهی سپری می شود! منظور این نیست که این ۲۶ سال هدر می رود، بلکه میدانیم خوابیدن یک نیاز اصلی برای مغز ماست و بدون آن نمیتوانیم برای زمان زیادی زندگی کنیم.

 

درمان بزرگ ترین ترسهایتان در محیطی امن: در این گونه خوابها، شما میتوانید با بزرگ ترین ترسهای خود روبرو شده و در عین حال که خیالتان از خواب بودن آن ها راحت است، تواناییهای خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال امکان دارد بخواهید ترس حرف زدن خود در جمع های بزرگ را از بین ببرید یا این که چاره ایی برای فوبیاها و ترسهای دیگر خود( مثل ترس از بعضی حیوانات) بیابید. برای این که میتوانید آن ها را در محیط امنی مثل خواب، تجربه کنید.

 

لذتهای غیر قابل تصور را تجربه کنید! کسانیکه یاد میگیرند خوابهای شفاف ببینند، میتوانند لذت پرواز( با فکر راحت از این که می‌دانند همه چیز تنها یک خواب است)، قدم زدن در ساحل، بودن کنار کسی که عاشقش هستند، خوردن خوش طعم ترین غذاها و یا قدم زدن در شهر موردنظر خود را تجربه کنید.

 

شما میتوانید با اشخاص مورد نظرتان ملاقات داشته باشید! به عنوان مثال امکان دارد بخواهید با انیشتین یا دیگر اشخاص ملاقات داشته و یا شخصیت موردنظر خود را در خواب ببینید و با وی تعامل داشته باشید!

 

در زمان سفر کنید: افردی که این مهارت را دارند، میتوانند در قبل یا آینده سفر کنند و به عنوان مثال به زمانهای بچگی خود بازگردند یا به خاطره دلخواه موردنظر خود بازگردند و با کیفیتی در حد حقیقت! آنر ا تجربه کنند. اما باید بدانید که از نظر علمی، تمامی این موردها داخل مغز رخ می دهد ولی برای شخصی که آن را تجربه می کند، دقیقا شبیه حقیقت است.

 

مهارتهای خود را در خواب هم افزایش دهید: به عنوان مثال یک ورزش‌کار می تواند در خواب هم به تمرین بپردازد و با این کار، مهارتهای خود را توسعه دهد. نتیجه تمرینها دقیقا در واقعیت هم همراه خواهد بود و رخ خواهد داد که این به معنای رشد و ترقی بسیار سریعتر ورزش‌کار است.

 

دوباره در خواب، با افرادی که عاشقشان بودید همراه شوید: با رویاهای شفاف میتوانید مجددا در کنار کسی که ازقبل دوستش داشتید بروید و مجددا حضور وی را با تمامی جزییات در کنار خود حس کنید. حتی میتوانید شخصی را که از دنیا رفته است و دیگر کنارتان نیست را ببینید و کنار وی ارام بگیرید.

 

خلاقیت و ابتکار خود را افزایش دهید: در یک خواب شفاف، شما میتوانید با تمامی قوای خلاق ضمیر ناخودآگاه خود در تماس قرار بگیرید و مجددا با آن انس و الفت یابید. این مسئله می تواند سبب رسیدن به نکات علمی یا راه حلهای خلاقانه ایی برای سختی های زندگی واقعی شما باشد.

نگرانی ها و خطرات رویای شفاف

یک نگرانی که مردم در خصوص دستیابی به رویای شفاف بیان میکنند این است که، چنانچه بتوانند به آن دست یابند، امکان دارد در یک رؤیا گیر کنند و دیگر بیدار نشوند.

 

با این حال، دکتر اسپی به MNT توضیح داد که این یک خطر نگران کننده نیست؛ بطور رایج، فرد تنها میتواند خواب و رؤیا را برای مدت زمان مشخصی از شب در هر شب ببیند، به طوریکه بعید است کسی بتواند در خواب گیر کند.

 

وی به ما خاطرنشان کرد:علت اصلی این است که تقریبا بدون توجه به آنچه که شما انجام می دهید تنها بطور متوسط صرفا اندازه مشخصی از خوابیدنتان را به خواب دیدن اختصاص میدهید. راهکارهایی برای افزایش آن موجود است . ولی برای مدت زمان طولانی امکان پذیر نیست.

 

یکی دیگر از نگرانی ها این است که فرو رفتن در رویای شفاف، احتیاج به تمرکز و تلاش دارد، که امکان دارد به این معنی باشد که مانع راحت خوابیدن شما میشود .

 

با این حال، دکتر آسپی دوباره به ما اطمینان داد و ذکر کرد که بینندگان رویای شفاف که در قبل تجربیاتی داشته اند، به علت دیدن رویای شفاف، خستگی یا کیفیت خواب کمتری را گزارش نکرده اند.

 

در عین حال، در حال صحبت با ما، وی به مشتاقان رویای شفاف هشدار داد که:من بطور کلی توصیه می کنم که افرادی که مشکلات روانی خاصی دارند، رویای شفاف را دنبال نکنند.

 

برای نمونه اشخاص مبتلا به اسکیزوفرنی امکان دارد نتوانند بعضی افکار یا ترس را از حادثه های رخ داده در زندگی واقعی متمایز کنند. دکتر آسپی خاطر نشان کرد:در برخی از موارد، در واقع، رویای شفاف امکان دارد وضعیت را تشدید کند.

 

رویای شفاف امکان دارد یک تجربه شگفت آور ، موثر و یا دل پذیر باشد، ولی پیش از تلاش برای ازمایش حالت های رؤیا دیدن، هنوز باید در نظر داشته باشید که به چه دلیل شما علاقمند به دستیابی به آن هستید و چه انتظاراتی از آن دارید.

برای دانلود PDF این مقاله جذاب کلیک کنید.

1+

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *