محیطی شاد و بدون استرس در محل کار | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان

راه حل هایی برای ایجاد محیطی شاد و بدون استرس در محل کار

زندگی سرشار از مطالبات، ضرب‌الاجل ها و شتاب در کار‌ها است و این لزوما چیز بدی نیست. اما وقتی شخصی دائما در وضعیت اضطراری قرار می‌گیرد، سلامت فکری و جسمی او به خطر می‌افتد. این مساله فقط برای افراد مضر نیست، بلکه به کسب‌وکار‌ها نیز آسیب می‌رساند.
استرس محیط کار یک اپیدمی فراگیر در جامعه ی مدرن است. بیش از یک سوم کارگران آمریکایی از استرس های مزمن موجود در محیط کار رنج می برند. تخمین زده شده که استرس هزینه های زیادی را معادل 300 میلیارد دلار به علت اتلاف ساعات کاری و هزینه های پزشکی به تجارت آمریکا وارد نموده است. واضح است که اگر از استرس کاری رنج ببرید کم کم از کارتان فاصله می گیرید و دلزده خواهید شد.

عوامل ایجاد استرس در محیط کار

برخی از عوامل دست به دست هم می دهند و استرس (فشار روانی) مرتبط با کار شما را افزایش خواهند داد. علت اصلی ایجاد استرس کاری عبارتند از:

کار بیش از حد – شما مدام با خودتان می گویید من وقت کافی در روز ندارم.
کار شما آسان است – کار شما خیلی آسان است و چالش بخش و یا بر انگیزنده نیست و لذا سبب خستگی و بی حوصلگی شما می شود.
فشار همکاران یا فقدان حمایت اجتماعی – همکاران شما همکاران مفیدی نیستند و یا تنها وظایف خود را انجام می دهند.
احترام اندک و انتقادات زیاد – مدیران تنها از انتقاد برای تحریک شما استفاده کنند و به شما احترام نمی گذارند.
فرهنگ کاری بسیار شایسته سالارانه یا رقابتی – ادارات فروش معمولا در این دسته قرار دارند.
عدم کنترل کافی بر روی تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با کار – این امر زمانی اتفاق می افتد که شما مدام توسط افراد دیگر مدیریت و هدایت می شوید.
انتظارات بالا از خودتان برای رسیدن به کمال – در حالی که داشتن اهداف بزرگ خوب است، کمال گرایی بیش از حد می تواند عامل به وجود آورنده ی استرس باشد.
حقوق و دستمزد کم – اگر به سختی کار می کنید، اما پاداش های مالی اندکی دریافت می نمایید، ممکن است کم کم احساس استرس و ناراحتی در شما به وجود آید.

اثرات منفی استرس بر ذهن و جسم شما

استرس مزمن خبر بدی برای سلامت شماست. برخی از نشانه های استرس برای سلامتی در ذیل ذکر شده اند:
سردرد، سرگیجه، عدم اشتها ، خستگی چشم، افزایش وزن، فشار خون، بی خوابی، افسردگی
اگر هورمون های ترشح شده به واسطه ی استرس برای مدت طولانی در بدن شما باقی بمانند، می توانند سن فیزیکی شما را بیشتر نشان دهند. این بدان دلیل است که استرس باعث می شود سلول های شما بیشتر کار کنند، و این امر ظاهر فیزیکی شما را پیرتر جلوه خواهد داد.
علاوه بر اثرات منفی استرس بر بدن شما، این عارضه تاثیر قابل توجهی بر مغز دارد و باعث می شود شما به فردی منفی گرا تبدیل شوید.

چگونه استرس کاری را کم کنیم؟

نیازی نیست که شما خود را قربانی استرس کاری بدانید. در اینجا چگونگی مقابله و کاهش استرس کاری برای شما شرح داده خواهد شد:

1- زمانی را برای برنامه ریزی کاری کنار بگذارید

اگر ساعات کاری شما خیلی زیاد شده و معمولا حس می کنید که عقب مانده اید کمی به خود استراحت بدهید! به جای تلاش کردن و ناتوانی در دستیابی به اهداف، بهتر است وقت خود را صرف فکر کردن در مورد اهداف خود و نحوه اولویت بندی وظایفتان کنید.
به عنوان مثال، اگر اولین هدف شما رسیدن به درجات بالاتر کاری است 10 دقیقه به صورت عمیق در این مورد که چگونه باید این کار را انجام دهید فکر کنید. به احتمال زیاد، پس از آن قادر خواهید بود کارهایی را که برای رسیدن به هدف نیاز دارید، انجام دهید. و هنگامی که هدف و وظایف در ذهن تان مشخص شدند، برای مرحله دوم آماده خواهید بود.

2- وظایف خود را با هدف خود هماهنگ کنید

فقط دانستن هدف و وظایف مربوط برای رسیدن به هدف کافی نیست. چرا که بسیاری از مردم به این مرحله می رسند اما پس از آن دیگر کاری نمی کنند و هرگز به اهدافشان دست نخواهند یافت. کلید اصلی حل این مشکل این است که بدانید کدام یک از وظایف شما دارای اولویت بالاتری هستند و چه زمانی می توانید وقت خود را صرف انجام آن ها کنید.
برای مثال، چک کردن ایمیل خود هر 20 دقیقه ممکن است به نظر شما یک کار موثر در جهت موفقیت باشد، اما در حقیقت، این کار تنها باعث حواس پرتی شما شده و قاتل بهره وری شما خواهد بود. در عوض، بهتر است هر صبح 30 دقیقه را صرف بررسی ایمیل ها کنید و 30 دقیقه را نیز در بعدازظهر به انجام این کار اختصاص دهید.
با انجام این کار، بخش عمده ای از روز خود را برای انجام وظایفی که می توانند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کنند، صرف نمایید. این وظایف به احتمال زیاد یکی از موارد زیر خواهند بود. نوشتن یک پیشنهاد تجاری، ارائه پاورپوینت و اتمام یک پروژه مهم.

3- عوامل استرس زا را یا حذف کنید، یا تغییر دهید و یا قبول نمایید

چگونه باید با استرس های کاریتان مقابله کنید؟ یک تکه کاغذ بردارید و آن را به سه ستون مختلف تقسیم کنید. در بالا، عبارت حذف کن را در ستون اول، در ستون دوم، عبارت تغییر بده و در ستون سوم قبول کن را بنویسد.
بعد، به عوامل استرسزایی فکر کنید که بیشتر از سایر موارد شما را گرفتار کرده اند. شاید شما با خود فکر کنید که شایسته این همه استرس نیستید. نگران نباشید، با انجام این کار شانس لازم برای از بین بردن استرس هایی که در اطرافتان وجود دارد را خواهید داشت.
برای چند لحظه فکر کنید که کدامیک را ترجیح می دهید:
جدا شدن از شرکت
افزایش حقوق از طریق تقاضای افزایش حقوق
قبول کردن این موضوع که حقوق شما برایتان مناسب است
شما ممکن است از افکاری که به ذهنتان می رسد شگفت زده شوید. آنها را رد نکنید، اما وقت خود را به نحوی مدیریت کنید که بدانید می خواهید به کدام سمت بروید. اگر وضع موجود برای شما خوب است، پس ستون پذیرفتن را علامت بزنید.
اگر تصمیم می گیرید که حقوق خود را افزایش دهید اما در همان شرکت بمانید، “ستون تغییر را علامت بزنید. و در نهایت، اگر تصمیم گرفتید که زمان خود را صرف یافتن یک فرصت جدید در یک سازمان دیگر کنید ستون حذف را علامت بزنید.
با این تصمیم گیری، بلافاصله احساس کنترل سرنوشت و آزادی به شما دست خواهد داد. و سطح استرس شما به سرعت پایین خواهد آمد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک هدف روشن داشته باشید و در ان جهت گام بردارید.
البته، اگر موارد تنشزای زیادی در کار شما وجود دارد، پس بهتر است از ورق حذف، تغییر و یا پذیرش خود برای هر کدام از آنها استفاده کنید.

4- ایجاد روابط مثبت در کار

کلید اصلی بهبود توانایی های مدیریت استرس شما، دریافت کمک از دیگران است. این کار نه تنها موجب بهبود شرایط منفی می شود، بلکه ذهن شما را از فکر کردن به مسائل منفی منحرف کرده و بین کارهای روزانه و تفکرات منفی شما حائلی را به وجود آورده و به ایجاد آرامش ذهنیتان کمک می کند.
تلاش کنید تا روابط دوستانه ای با همکارانتان داشته باشید. پس از ساعات کاری با همکارانتان قهوه ای بنوشید و به گفت و گو با آنها بنشینید. با این کار نه تنها افراد قابل اعتمادی را خواهید یافت، بلکه احساسات مثبتی را نیز دریافت خواهید کرد.

5- برای خودتان وقت بگذارید

وقتی استرس محل کار شما زیاد باشد، ممکن است در آن غرق شوید، و این امر می تواند به دیگر حوزه های زندگی شما رسوخ کند. به همین دلیل مهم است که زمان کاری خود را از اوقات دیگر تفکیک کنید.
برای صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از فرسودگی شغلی، وقت غیر کاریتان را صرف رسیدن به آرامش و استراحت کنید. کاری را که دوست دارید انجام دهید، مانند وقت گذراندن با فرزندانتان یا شریک زندگی خود و یا بازدید از جاهایی که همیشه دوست داشتید بروید.

6- کارهای ذهنی لازم برای حفظ سلامت خود را انجام دهید

موضوع عجیب و غریب در رابطه با استرس کاری این است که می تواند عادت های مفید لازم برای حفظ سلامتی را از بین ببرد. حفظ و ارتقای سلامت شما استرس را تحت کنترل خود خواهد گرفت. در اینجا چند روش مفید برای حفظ سلامت جسمیتان بیان خواهد شد:
• خوردن غذاهای سالم
• اجتناب از غذاهای ناسالم
• یک تمرین ورزشی جدید را اغاز کنید
• به اندازه کافی بخوابید

7- استفاده ی جسورانه و آزادانه از رنگ

از استفاده ی دیوارهایی با رنگ سفید کسل کننده و یکنواخت اجتناب کنید و به آن اشیاء و نمادهایی را اضافه کنید که می توانند احساس خوبی را در کارمندانتان ایجاد کنند. رنگ های درخشان می توانند حس خلاقیت و انرژی را در تیم شما بالا برده و رنگ هایی با زمینه ملایم و کمی گرم تر گرایش به ایجاد آرامش بیشتر دارند. رنگ قرمز سبب جریان خون بیشتر شده و فعالیت ها و جنبه های شناختی را تحریک می کند در حالیکه رنگ زرد خلاقیت را ارتقاء بخشیده و رنگ سبز نیز سبب آرامش روحی می شود.
آثار هنری و یا نقاشی های دیواری می توانند تاثیری عمیق در کم کردن اضطراب در محل کار داشته باشند. تصور کنید که آیا شما از تماشا کردن یک مزرعه ی پر از گیاه اسطوخودوس بیشتر احساس آرامش می کنید که به نوعی شما را به محیطی خارج از محل کار وصل می کند و یا از خیره شدن به چند کابینت به رنگ بژ؟
نقاشی ها و تصاویر کار شده در شرکت SUEZ که کاربردی دوگانه دارند علاوه بر اینکه کارمندها را به طبیعت نزدیکتر می کنند، به نوعی اهداف شرکت که همانا حفظ محیت زیست است را نیز پررنگ تر می کند.

8- فضایی جهت استراحت ایجاد کنید

فضاهای استراحت بین کاری در سال های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده به گونه ای که کارفرمایان به فواید ایجاد فضایی که در آن کارمندان علاوه بر اینکه بتوانند در آن با هم ملاقات های غیر کاری داشته، استراحت نیز بکنند، پی برده اند.
فضایی که به افراد امکان کار کردن در محیطی را می دهد که برای خلق و خو و فعالیتشان مناسب بوده و به آنها احساس خوشحالی و مشارکت می دهد. این فضا به کارمندان اجازه ی کار در یک محیط آرام تر را هرگاه که احتیاج به تمرکز دارند را نیز می دهد و یا یک محیط عمومی تر هرگاه که نیاز به تعامل بیشتر با یکدیگر را دارند، همچنین راهی است برای کم کردن اضطراب در کارمندانی که به نوعی احساس بسته شدن به میز کارشان را دارند.

9- جنب و جوش داشته باشید‌:

تمرینات ایروبیک یک روش درمانی مؤثر ضد‌استرس، افزایش انرژی، افزایش هوشیاری و تنش‌زدایی از فکر و جسم است. حتی می‌توانید برای آرامش خاطر بیشتر هر روز به‌مدت چند دقیقه به صدای آب گوش دهید اما ورزش را می‌توانید طی 2یا3 نوبت در روز انجام دهید.

10- هیچ‌گاه دیر نکنید

عادت کنید که هر کاری را زود انجام دهید. اگر روزتان را به این خاطر که دیرتان شده و به جلسه نمی‌رسید با دویدن به سوی محل کار شروع کنید، در واقع قبل از اینکه روز کاری شروع شود، به خود استرس وارد کرده‌اید. این عجله کردن باعث می‌شود ضربان قلب شما بالا رود و این احساس را داشته باشید که یک چیز اشتباه تا آخر روز بر کارهای شما اثر می‌گذارد و در نتیجه بهره‌وری شما پایین می‌آید.

بازدیدها: 23

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *