نقاط مشترک بین افراد موفق | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان
دسته بندی: رشد و ارتقاء فردی

نقاط مشترک بین افراد موفق

هیچ موفقیتی یک‌شبه بدست نمی‌آید بلکه موفقیت حاصل پشتکار، بلندپروازی و توجه به خود است؛ انسان‌های موفق خصیصه‌های مشترکی باهم دارند.

بنظر می‌رسد که برخی‌ها همیشه موفق هستند و هیچ دری برایشان بسته نمی‌ماند. کارهایشان سروسامان دارد، با افراد مناسب ارتباط برقرار می‌کنند و بود و نبودشان در دنیا فرق دارد؛ اما این نتایج هیچ‌گاه اتفاقی و برحسب شانس بدست نیامده‌اند. این تنها از اقبال بلند این افراد نبوده که در زمان مناسب در مکان مناسب قرار گرفته‌اند یا اینکه لزوما از قبل ثروتمند بوده باشند؛ موفقیت‌ها نتیجه پشتکار، بلندپروازی و توجه به خود هستند.
چیزی درباره افراد موفق وجود دارد که آنها را از همۀ افراد جدا می کند؛ آنها آموخته اند تا بر توانایی ها، صفات و ویژگی های طبیعی خود تکیه کنند تا به رویاهای خود برسند. افراد موفق در شرایطی متفاوت از بقیه ما قرار دارند. آنها چالش ها را به شیوه ای متفاوت از بسیاری از افراد نگاه میکنند ، آنها مهارت ها و صفات خود را بهبود می بخشند به همین دلیل جلوتر از بقیه هستند. اگر می خواهید به آرزوهای خود برسید و به طور شگفت انگیزی موفق شوید، باید راه هایی را پیدا کنید که شرایط را از عادی به حالت فوق العاده تغییر دهد.

در اینجا ویژگیهای افراد بسیار موفق را باهم مرور می‌کنیم:

1. ایجاد اهداف مشخص و حذف حواشی:

افراد موفق از بیان جملاتی مثل «می‌خواهم وزن کم کنم» یا «ماه بعد می‌خواهم پول بیشتری درآورم» امتناع می‌کنند. برعکس اهداف و نیات افراد موفق صریح و شفاف هستند: «با سه بار ورزش در هفته می‌خواهم طی سه هفته هفت پوند وزن کم کنم» یا «هفته آینده قرار است با 10 مشتری احتمالی جدید مذاکره کنم تا درآمد این ماهم به 25000 دلار برسد».

وقتی نسبت به اهداف‌تان صریح و دقیق باشید دیگر حواشی جایی در ذهن‌تان نخواهند داشت؛ اولویت اول و آخر هدف‌تان است. یک نمونه از چنین خصیصه‌ای را می‌توان در وارن بافت (Warren Buffet) کارآفرین و میلیونر آمریکایی مثال زد. بافت طی گفتگویی با خلبان شخصی‌اش مایک فلینت (Mike Flint) از وی خواست تا اهدافش را روی کاغذ بنویسد؛ سپس به فلینت گفت که بجز پنج هدف اصلی بقیه اهداف فرعی و غیرضروری را از لیست خط بزند.

2. هدف گرا اما انعطاف پذیر هستند :

افراد موفق رؤیاهای بلند دارند و اهداف بلندمدت و کوتاه مدت را برای رسیدن به رویاهای خود تنظیم میکنند ، آنها اهدافشان را می نویسند و به طور مداوم روی آنها کار می کنند.اگر می خواهید موفق شوید، یکی از ساده ترین عادت هایی که باید توسعه یابد، شروع کردن تنظیم اهداف و ایجاد یک برنامه عملی برای دستیابی به این اهداف است.افراد موفق نیز اهمیت سازگاری با تغییر شرایط را درک می کنند.

آنها به طور دوره ای اهداف خود را دوباره ارزیابی می کنند و مطمئن می شوند که در مسیر حرکت درست قرار دارند و در حال حرکت هستند. آنها پیشرفت خود را تجزیه و تحلیل می کنند و اطمینان می دهند که اهداف آنها در طول زمان معنی دار است. آنها به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا زمان تغییر دوره را تشخیص دهند. در صورت لزوم، آنها اهدافشان را تغییر داده و یا دوباره تنظیم می کنند.

3. بیشتر به دنبال ذهن تولید کننده باشید تا کارکننده:

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که کسب و کار خودتان را دارید، احتمالا این جمله را گفته‌اید که «می‌خواهم در کسب و کار خودم کار کنم.»

در واقع این جمله یک فاجعه برای موفقیت است. وقتی که اسیر «طرزفکر کارگری» می‌شویم ساعت‌ها را صرف انجام کاری می‌کنیم که می‌شد در 25 دقیقه انجام داد. این کار را نکنید؛ هوشمندانه‌تر کار کنید و بدنبال سخت‌تر کارکردن نباشید. سریع‌ترین راه برای انجام این کار سازمان خودتان و تقویم است. اگر یک روز کامل را برای نوشتن طرح پیشنهادی و بررسی یک پروژه اختصاص دهید، کل روزتان به همان کار خواهد گذشت.

وقتی زمان مشخصی را برای انجام کاری تعیین می‌کنید در ذهن‌تان دارید به انجام آن فکر می‌کنید. این محدودیت‌های زمانی اشاره ظریفی به تولید دارند بجای آنکه روی چیزی برای مدت زمان نامحدودی کار کنید، که در نتیجه آن امکان پردازش خلاقانه‌تر نیز خواهید یافت.

مثلا بیل گیتس (Bill Gates) عادت دارد سالی دوبار برای چیزی موسوم به «هفته تفکر» به مخفیگاهش می‌رود. این کار باعث می‌شود که ریتم استعداد و نبوغ ذاتی وی همچنان در عرصه خلاقیت و حل مسئله بی وقفه بنوازد. به استثنای خدمتکاری که برایش غذا می‌آورد، او طی این مدت تنهای تنها است؛ در کنار کتاب‌ها، تفکرات و پیشنهادهایی که در ذهنش چرخ می‌خورند و بدون هیچ گونه عوامل حاشیه ای که تمرکزحواس وی را برهم بزنند.

4. افراد موفق بی رحمانه بلند پروازند:

موفقیت های پی در پی فقط به راحتی بدست نمی ایند – شما باید تشنه آن باشید و مایل باشید به طور پیوسته برای رسیدن به آن تلاش کنید. افراد موفق، بدون خستگی دنبال اهداف خود هستند. آنها به سادگی تسلیم نمی شوند. اگر می خواهید موفق شوید، باید فوق العاده جاه طلب و پر انگیزه باشید ، شما باید تمایل بیشتری برای انجام کارهای سخت داشته باشید. افرادی که موفق هستند یک رشته رقابتی سالم دارند که آنها را بیشتر تحریک می کند و متعهد به پیروی از اهداف خود می کند اما آنها نمی خواهند دیگران را کپی کنند آنها مصمم به موفقیت در شرایط خود هستند و انگیزه درونی آنها الهام بخش دیگران است.

5. بجای کمال طلبی سراغ تعالی و برتری باشید:

توجه کنید که خلق موفقیت‌های متعدد حاصل داشتن مبنای برتری و فضیلت است؛ برتری که هیچ شباهتی با کمال ندارد. آن‌هایی که صبر می‌کنند تا همه چیزعالی و کامل شود بعد شروع به حرف زدن، نوشتن یا انجام یک پروژه می‌کنند درواقع گرفتار تسلسل عبثی هستند که مدام نگرانند سایرین درباره آن‌ها چه فکری دارند.

گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk) کارآفرین موفق در توییتی بخوبی عنوان کرد:

مسئله اصلی آهسته و پیوسته رفتن است؛ نه دنبال کمال رفتن.

اگر داستان زندگی واینرچوک را نمی‌دانید باید بگوییم که در کودکی در مغازه مشروب فروشی پدرش در نیوجرسی کار می‌کرد، شراب آنلاین می فروخت و ابتکاری در یوتیوب انجام داد. او به ویدئوهای یوتیوب نگاه می‌کرد که در سراسر دنیا پخش می‌شوند و فهمید که جمعیت زیادی این ویدئوها را تماشا می‌کنند؛ وی هم می‌خواست بخشی از این تجربه باشد. او بدون هیچ گونه آموزشی یا داشتن عوامل، ساخت فیلم شروع کرد. او در این کار مصمم بود و از پا ننشست. حال واینرچوک بیش از یک میلیون مشترک در یوتیوب دارد و یکی از میلیونرهای دنیا محسوب می‌شود؛ پس برای موفقیت منتظر اجازه نباشید.

6. اعتماد بدون ترس از ویژگی های افراد موفق است:

بزرگترین دشمنان برای موفقیت، ترس و تردید هستند. ما از ناشناخته ها می ترسیم و می ترسیم که شکست بخوریم. ما باید با شک و تردید خود به مبارزه بپردازیم. مردم تشنه به موفقیت یاد می گیرند چگونه این نگرانی ها و مشکالت و بدبینی های را کنار بگذارند. آنها بی سر و صدا اقدام می کنند و به سمت رویاهای خود می روند ، با اعتماد به نفس و انگیزه بالا به سمت اهداف خود حرکت می کنند.

بی تفاوتی به این معنا نیست که شما احساس ترس نمی کنید؛ این بدان معنی است که شما اجازه ندهید ترس شما را به عقب برگرداند برای موفقیت، باید به اندازه کافی با اعتماد به نفس و شجاع باشید تا تلاش های جدید انجام دهید.

7. کنجکاوی افراد موفق دیدنی است :

اکثر ما یاد گرفته ایم که با جریان روزگار پیش برویم اما افراد موفق این گونه نیستند ، آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند و همه چیز را مورد سوال قرار می دهند. آنها دائما از خود می پرسند چی میشد اگر ؟ یا «چرا نه؟» .آنها می خواهند چرایی و چگونگی همه چیز را بفهمند. آنها از وضعیت فعلی راضی نیستند ؛ افرادی که موفق هستند ذهن های کنجکاوی دارند، که آنها را به پیشرفت های نوآورانه تبدیل می کند.

8. خودتان را بشناسید:

سریع‌ترین راه رسیدن به موفقیت بدون تلف کردن انرژی این است که مهارت‌ها و استعدادهای خاص خود را بشناسید و اینکه چطور از این توانایی‌ها به بهترین نحو بهره ببرید. مردم فکر می‌کنند که موفقیت یک فرمول جادویی دارد؛ صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، یک نوع رژیم غذایی خاص می‌خورید، 18 ساعت کار می‌کنید.

9. افراد موفق تعهد مشتاقانه دارند:

مردم موفق به آرزوهایشان احترام می گذارند ، آنها در مورد اهداف خود عمیقا پرشور هستند و کاملا متعهد به دیدن آنها هستند. مردم موفق می دانند که اشتیاق کلید پیشرفت است و پیشرفت در نهایت به موفقیت تبدیل خواهد شد. اشتیاق چیزی نیست که بتوان آن را ظاهر سازی کرد ؛افرادی که به اهدافشان متعهد و پرشور هستند، زندگی و شرایط خود را برای حمایت از این جاه طلبی ها شکل می دهند. فقط کسانی که عمیقا به اهدافشان متعهد هستند، در واقع موفق خواهند شد.

10.افراد موفق زیر فشار کار و زندگی آرامش خود را حفظ می کنند:

مواجهه با فشار بالا، می تواند شما را تحریک کند تا آنالیز و تصمیم اشتباه بگیرید به همین دلیل ما تحت فشار خرابکاری و اشتباه میکنیم اما افرادی که به شدت موفق بوده اند آموخته اند که ارام باشند و اثرات منفی فشار را کاهش دهند.هنگامی که فشار بیشتر می شوند این افراد روحیه مثبت خود را حفظ میکنند و آنها چالش را به عنوان یک فرصت، نه یک تهدید مرگ و زندگی می بینند. آنها یک وضعیت استرس زا را به عنوان فرصتی برای غلبه بر یک چالش تغییر می دهند. آنها بر روی وظیفه تمرکز می کنند و تصمیمات لازم را برای انجام کارها را می گیرند.

11. مسئولیت پذیر و قدرتمند از ویژگی های افراد موفق:

برای موفقیت، باید باور داشته باشید که مسئولیت زندگی خود را بر عهده دارید. شما هرگز نباید این حس را از دست بدهید حتی در سخت ترین شرایط. موفق ترین افراد به خودی خود تصمیم می گیرند – آنها کاپیتان کشتی خود هستند. خودمختاری همچنین شما را به انعطاف پذیری می رساند، زیرا احساس قوی و توانایی برای مقابله با آنچه که در راه است را پیدا میکنید. این مجموعه شما را از هم جدا می کند و باعث می شود که دیگران بیشتر از شما قدردانی کنند و احترام بگذارند. هنگامی که با یک بحران مواجه شدید، افراد موفق از آن عبور میکنند، چون از خود و توانایی های خود اطمینان دارند. عزم و استقامت آنها را به قطبهای قابل اطمینان برای کسانی که اطراف آنها هستند، تبدیل میکند.

12. افراد موفق واقع گرایانه خوش بین هستند:

مردم موفق، کاملا مثبت هستند، اما آنها نیز چیزها را منطقی و عینی می بینند. آنها خوش بینی واقع گرایانه دارند ؛ آنها معتقدند که موفق خواهند شد، اما باور دارند که موفقیت به راحتی بدست نمی آید. خوش بینی به آنها کمک می کند تا با انعطاف پذیری، در مسیر ناشناخته قدم بردارند.

بازدیدها: 9

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *