هدف از تولید محتوا چیست؟ | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان
دسته بندی: بازاریابی

هدف از تولید محتوا چیست؟

آیا تا کنون از خودتان پرسیده اید هدف از تولید محتوا چیست و چرا امروزه اکثر کسب و کار ها و برند های شخصی و سازمانی محتوا تولید می کنند؟ آیا شما از آن دسته کسب و کارها هاو یا افرادی هستید که بدون توجه به هدف، محتوا تولید می کنند؟ اگر اینطور باشد باید خدمتتان عرض کنم که وقتی هدفی درکار نباشد، دیر یا زود به مشکل بر می خورید. سعی دارم با چند مثال اهمیت تعیین هدف از تولید محتوا را برای شما بگویم.

هدف از تولید محتوا تبلیغ نیست!
برخی از افرادی که روزانه محتوا تولید می کنند و اتفاقا خیلی هم تلاش می کنند، نمی دانند که هدف از تولید محتوا ، تبلیغ نیست. گوش و چشم مردم از تبلیغات پر شده است و حتی نسبت به آن آلرژی هم پیدا کرده اند. البته درست کردن تبلیغ هم نوعی تولید محتوا است اما تفاوت های بسیاری بین این دو وجود دارد. به نوعی تبلیغ باید در دل یک محتوا باشد. تبلیغ مستقیم دیگر پاسخگو نخواهد بود.

در اغلب مواقع این سوال پیش می آید که چرا برای معرفی کسب و کارمان باید محتوا تولید کنیم؟
برای اینکه بتوانیم دید وسیعتری نسبت به تولید محتوا پیدا کرده و به سوال فوق پاسخ دهیم لازم است مروری بر دانسته های خود داشته باشیم.
در درجه اول، هدف اصلی تولید محتوا، معرفی خود و کسب و کارمان به جامعه هدف است. تولید محتوا قدرتمند ترین سلاحی است که می توان در اختیار داشت؛ چراکه تمایز وافری بین تولید محتوا با سایر روشهای تبلیغاتی وجود دارد.

این روزها افراد مورد هجوم تبلیغات گسترده تلوزیونی، رادیویی، پیامکی و انواع بیلبوردهای تبلیغاتی و … قرار دارند و در نتیجه میزان اثرگذاری این نوع از تبلیغات کمتر شده و در اصل افراد نسبت به آن واکسینه شده اند؛ در حالیکه بازاریابی محتوایی به لحظات خصوصی افراد هجوم نمی آورد و این خود فرد است که بر اساس نیازمندی و جذابیت، محتوایی را انتخاب کرده و از اطلاعات آن بهره می برد.

آنچه که در تعریف محتوا می توان بیان داشت بدینگونه است:
مجموعه مفاهیمی که از طرق مختلف مانند متن، عکس، فیلم، صوت ، اینفوگرافی و… پیامی را به مخاطب منتقل می کند محتوا خوانده می شود.

محتوا برای هر مجموعه ای باید با توجه به آنالیز بازار هدف تولید شده و این کار به زمان و تیم تخصصی نیازمند است. تیم تولید کننده محتوا باید مترجم، نویسنده، ویراستار و تحلیل گر بوده و به اندازه کافی خلاقیت داشته باشند.
اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه تولید محتوا داشته باشیم باید اذعان کنیم که به ازای عمر بشریت تولید محتوا وجود داشته اما در هر زمانی به شیوه های مختلفی تولید و ارائه شده است. در دنیای امروز که عصر اطلاعات و تکنولوژی است و اینترنت جزء لاینفک زندگی بشر شده، تولید محتوا نیز شیوه الکترونیکی را در پیش گرفته و در فضای وب منتشر و توزیع می شود و این امکان فراهم شده که در بستر بی حد و مرز مجازی بتوانیم توانمندی و تجارت خود را معرفی نمائیم.

چرا برای معرفی کسب و کارمان باید محتوا تولید کنیم؟

بدیهی است که هر شرکت، نهاد، مجموعه و یا شخصی که کسب و کاری را راه اندازی کرده و مشغول فعالیت است، در حیطه مسئولیت و کار خود، تخصصی داشته و در اصل حرفهایی برای گفتن دارد و برای افزایش آگاهی های مشتریان نسبت به حرفه خود از راهکارهای متفاوتی می تواند بهره گیرد که به روزترین آنها در عصر تکنولوژی تولید محتوای سودمند، تخصصی و جذاب است.
برای تحقق این موضوع (افزایش آگاهی مشتریان و جذب آنان) می بایست کلیه محتواهای تولید شده مرتبط با فعالیت ها و محصولات شرکت باشد.
اگر در این لحظه فکر می کنید که هر شرکت یا برندی با سابقه کاری بیشتر و یا تعداد پرسنل بیشتر نسبت به شما در این مسیر موفق تر است؛ شما سخت در اشتباه هستید.
مهم نیست که چه کسانی زودتر وارد حوزه کاری شما شده اند؛ مهم این است که چه کسی محتوای جذاب تر و قوی تری ارائه دهد و هرچه محتواهای ارائه شده بیشتر و از کیفیت بالاتری برخوردار باشند رتبه سایت تان بالاتر رفته و در نتیجه بازدید از سایت شما بیشتر شده و می توانید مخاطبان بیشتری را جذب کرده و باعث شوید تا به مشتریان ثابت شما بپیوندند.

بنابراین به خاطر داشته باشید که برنده میدان رقابت کسی خواهد بود که تولید محتوا را حرفه ای انجام دهد.
هر مطلبی که در وب سایت قرار می گیرد بایستی هدفدار بوده و در پی تحقق اهداف از پیش تعیین شده باشد. یک محتوای خوب نباید کپی برداری شود و بایستی از اعتبار موثق و بالایی برخوردار باشد تا بتواند کاربردی بوده و در جذب مشتریان کارآمد باشد.

اگر نگارش محتوا به گونه ای باشد که نیاز افراد را پاسخ دهد در اصل به هدف خود رسیده اید.

شاید نوشتن و طراحی مطالبی که چشم نواز مخاطبان باشد در ظاهر کار ساده ای به نظر برسد اما این کار تنها از دست متخصصان این حوزه برمی آید. متخصصان حوزه تولید محتوا این توانایی را دارند که تفکر مخاطب و تصمیمات آنها را به کنترل خود درآورده و باعث پیشرفت شما و در نتیجه فروش بیشتر شما شوند.

بازدیدها: 8

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *