چگونه بازاریاب خوبی شویم؟ | دفتر مشاوره و آموزش مدیریت و کسب و کار امکان
دسته بندی: بازاریابی

چگونه بازاریاب خوبی شویم؟

بازاریابی مهمترین بخش هر کسب و کاری است. از این رو یک بازاریاب موفق کسی است که با شناخت نیازهای مشتریان و بازار هدف کاری انجام می‌دهد که به نفع شرکت و مشتری باشد. در حقیقت می‌توان گفت یک بازاریاب موفق با هدایت فروش یک شرکت میزان درآمد آن را افزایش می‌دهد. باید بدانید که حیطه وظایف بازاریاب بسیار گسترده است که تبلیغات تنها بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. بخش روابط عمومی، پشتیبانی، تحقیقات بازار و تبلیغات و فروش بخش‌های در هم تنیده‌ای هستند که با بخش بازاریابی هر شرکت ارتباط مستقیمی دارند.

آموزش لازم برای یک بازاریاب موفق

بر خلاف تصور بسیاری از افراد که بازاریابی را کاری تجربی می‌دانند باید بدانید که آموزش آکادمیک یکی از نکات ضروری بازاریابی موفق است. بنابراین یک بازاریاب موفق حداقل باید مدرک کارشناسی این رشته را داشته باشد. اما برای اینکه فردی بتواند به یکی از بازاریابان حرفه‌ای تبدیل شود و قادر باشد به شکلی کاملا تخصصی بازاریابی یک برند یا شرکت را به عهده بگیرد بهتر است رشته MBA را در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کند. زیرا این رشته تمام تخصص‌هایی را که یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای به آن نیاز دارد در اختیار او قرار می‌دهد.

5گام مهم برای یک بازاریاب خوب شدن:

۱ – مشخص کنید در چه حوزه‌ای تصمیم به فعالیت دارید
شرکت‌ها یا مجموعه‌هایی که متقاضی بازاریاب هستند چند نوع هستند:

الف – شرکت‌هایی که محصولی را تولید و توزیع می‌کنند؛ در این شرکت‌ها برای یک یا چند نوع کالا بازاریابی می‌شود. البته اگر کالایی که قرار است بازاریابی شود دارای برند معتبر و شناخته شده‌ای باشد کار ساده تر است اما بازاریابی و فروش محصول شرکت‌های نوپا که به تازگی وارد بازار شده‌اند زمان و انرژی بیشتری می‌طلبد. البته باید خاطرنشان کنم که به طور معمول شرکت‌های نو بنیان سهم بیشتری از مبلغ فروش را به بازاریاب‌ها اختصاص می‌دهند.

ب – برخی شرکت‌های دیگر شرکت‌های تبلیغاتی هستند که کار ساخت بولتن‌ها و بروشورهای تبلیغاتی و طراحی کاتالوگ و برگزاری سمینار و همایش‌های مختلف را بر عهده دارند. در این شرکت‌ها بخشی از فعالیت بازاریابان به صورت بازاریابی تلفنی است.

ج – شرکت‌های دیگر شرکت‌هایی هستند که یک خدمت را به مشتری ارائه می‌دهند و برای خدمات خود به دنبال مشتری می‌گردند. کار بازاریابی خدمات این شرکت‌ها مشکل تر است. زیرا در بخش بازاریابی یک کالا، شما با یک سخت‌افزار روبه رو هستید که ملموس و شناخت و پیش‌بینی عملکرد آن ساده‌تر است اما معرفی یک خدمت و شناساندن آن به مشتری تا حدی دشوارتر است. مانند برخی خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و…

۲ – توجه داشته باشید که اگر به محصول یا خدمتی علاقه‌مند باشید راحت تر و بهتر آن را بازاریابی خواهید کرد.
چرا که برای شناخت بیشتر آن مشتاق تر خواهید بود و با عشق و علاقه مضاعفی آن را معرفی می‌کنید.

۳ – یک اصل کلی در کسب و کار وجود دارد و آن این که: همواره « امنیت شغلی » و « میزان درآمد » با یکدیگر رابطه عکس دارند.
کارهایی مانند بازاریابی کارهای پر ریسکی هستند که اگرچه درآمد بالایی دارند اما امنیت شغلی کمی دارند پس اگر امنیت شغلی برای‌تان مهم است برای رفع این مشکل مبلغی را به عنوان درآمد ثابت به کارفرمای خود پیشنهاد کنید و مابقی را می‌توانید به صورت درصدی بگیرید.

۴ – برای یافتن کار عجله نکنید گزینه‌ها و شرایط مختلف را بررسی کنید .
زیرا متاسفانه امروزه برخی شرکت‌ها بازاریاب‌ها را مورد استثمار کاری قرار می‌دهند. تا حد امکان با افراد و شرکت‌های معتبر کار کنید.

۵ – وقتی وارد بازار کار شدید تا جایی که می‌توانید داده جمع کنید.
در بازاریابی مهم‌ترین گنج شما داده‌هایی هستند که به صورت اطلاعات در می‌آیند و بعدها و به صورت مداوم می‌توانیداز آنها استفاده کنید.
همیشه با برنامه جلو بروید و برنامه‌ها و نقشه‌هایتان را مکتوب کنید از تغییر نهراسید و از تمامی افراد و موقعیت‌های مختلف در محیط کارتان چیزی بیاموزید.

مهارت‌های مورد نیاز یک بازاریاب موفق

در کنار تحصیلات دانشگاهی و تجربه لازم است که یک بازاریاب موفق مهارت‌هایی را نیز بیاموزد که در راستای تحقق اهداف خود از آن‌ها استفاده کند. هر چند مهارت‎های مورد نیاز برای موفقیت در بازاریابی و پیشبرد استراتژی آن تمامی ندارد و یک بازاریاب موفق و حرفه‌ای در تلاش است که مهارت‌های خود را روز به روز بهبود و توسعه بخشد. اما در ادامه لیستی از مهمترین مهارت‌های مورد نیاز برای بازاریابی موفقیت‌آمیز آورده شده است.

ارتباط

بازاریابی در حقیقت برقراری نوعی ارتباط حرفه‌ای است. زیرا در نهایت این تعامل اثربخش با مشتری و قدرت متقاعد کردن مشتری است که با ایجاد اعتماد او را تشویق به خرید می‌کند. بنابراین یک بازاریاب موفق باید بر روی مهارت گفتاری و لحن بیان خود نیز به شکل ویژه‌ای کار کند. لازمه برقراری یک ارتباط اثر بخش با مشتری نیز تعمیم روابط و ارتباط با افراد مختلفی از اقشار مختلف جامعه است. زیرا هر برخورد و ارتباط می‌تواند یک درس فوق‌العاده برای شناخت مشتری و درک نیاز او بر اسا خواسته‌هایش باشد.

قدرت ارائه

اگر در زمینه بازاریابی فعالیت کرده باشید مطمئنا می‌دانید که قدرت سخنوری و ارائه یک بازاریاب رابطه‌ی مستقیمی با موفقیت شغلی او دارد. بنابراین فردی که در زمینه‌ی بازاریابی فعالیت می‌کند باید بتواند بر اساس محصول ارائه شده توسط یک شرکت چشم‌اندازی از آن را به بهترین شکل ممکن در اختیار مشتری قرار دهد. از این رو انتخاب تن صدا و رسانه‌ی ارائه‌ی مناسب یکی دیگر از مهارت‌های ضروری برای بازاریابان موفق است.

تفکر تحلیلی

بازاریابی ارتباط تنگاتنگی با تجزیه و تحلیل داده‌ها دارد. در حقیقت این تجزیه و تحلیل داده‌های مختلف هستند که مشخص می‌کنند مسیر طی شده صحیح است یا خیر. به علاوه تفکر تحلیلی زیرساخت اصلی تدوین یک استراتژی بازاریابی اثربخش است. بنابراین برای موفق شدن در زمینه بازاریابی لازم است که تا جای ممکن، بر روی تفکر تحلیلی و استراتژیک کار کنید.

خلاقیت

خلاقیت بخش جدایی ناپذیر هر کسب و کاری است. برای موفقیت در استراتژی بازاریابی و فروش باید ایده‌های جالب و هیجان‌انگیزی ارائه شوند تا بتواند با ایجاد مزیت رقابتی موفقیت یک برند را تضمین کند. البته لازم به ذکر است ارائه ایده‌های خلاقانه در ابتدا از مرحله طراحی و تولید محصول آغاز می‌شود تا به مرحله بازاریابی و فروش برسد.

مدیریت استرس

می‌توان گفت بازاریابی یکی از پراسترس‌ترین کارهای دنیا است. بنابراین کسی که به عنوان مدیر بازاریابی یا بازاریاب شرکت فعالیت دارد باید با تقویت مهارت‌های روانشناختی قادر به مدیریت و کنترل استرس و فشار روانی ناشی از کار باشد.

تکنولوژی

آشنایی با تکنولوژی‌ها و ابزارهای جدید یکی از مهمترین ویژگی‌های بازاریابان موفق است. زیرا لازمه داشتن یک برنامه بازاریابی موفق آشنایی با تکنولوژی‌های جدید و توانایی استفاده از آن‌ها است. به ویژه در عصر بازاریابی دیجیتال که مدیریت تمام پروژه‌ها از طریق نرم‌افزارهای مدیریت و کنترل پروژه انجام می‌گیرد. بنابراین یک بازاریاب موفق همواره باید لیستی از تکنولوژی‌های جدید پرکاربرد زمینه کاری خود را در ذهن داشته باشد و در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کند.

بازدیدها: 12

0

ارسال نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *