چگونه کارمندان شاد داشته باشیم
دسته بندی: رشد و ارتقاء فردی

یکی از مشکلاتی که گاهی برای کارفرمایان پیش می‌آید، کاهش انگیزه کارمندان و سیر نزولی عملکرد آنهاست. دسته‌ای از مدیران اعتقاد دارند که برای ایجاد انگیزه و داشتن کارمندانی شاد و پرانرژی وجود سیستم‌های ترفیع و پاداش ضروری است. با این وجود در مورد تعیین این سیستم باید به نکاتی توجه کنید تا به اهداف شرکت و موفقیت کسب و کار لطمه‌ای وارد نشود. محمدرضا محسنی، عضو هیات مدیره مجله زندگی ایده‌آل و مدیر ارشد بازاریابی به شما می‌گوید که درمورد تشویق کارکنان باید به چه نکاتی توجه کنید و چطور انگیزه‌ها را افزایش دهید.

فرض کنیم در یک شرکت مدیری هست که هر روز به کارمندانش انگیزه می‌دهد و می‌گوید انگیزه امروز این است و فردا چنین است و… به‌نظر من این کلمه برای افراد مختلف خیلی کار نمی‌کند. به جای این موضوع بهتر است همکار و کارمند را به سمت اهداف مشخصی سوق دهیم. در واقع بهتر است اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی تعریف کنیم که به انگیزه‌های مدون و مشخصی تبدیل شوند، در غیر این صورت انگیزه مقطعی فایده‌ای ندارد و با این شیوه نمی‌توان توقعات همکاران را مدیریت کرد. ممکن است ایجاد انگیزه، انتظارات همکاران را بالا ببرد.

داشتن کارمندان شاد و فعال برای شرکت ها و سازمان های مختلف اهمیت دارد. وقتی که کارمندان به اندازه ی کافی شاداب باشند و علاقه و انگیزه ی زیاد برای کار و فعالیت داشته باشند قطعا به بازدهی بهتر یک شرکت کمک خواهد کرد و اگر کارمندان یک شرکت بی انگیزه و بی میل نسبت به کار و فعالیت خود باشند قطعا در میزان بازخورد یک شرکت تاثیر خواهد داشت.
به گزارش گروه خبری بانکی دات آی آر مطالعات نشان میدهد که کارمندان شاد در طول روز بیشتر فعالیت دارند و  عملکرد بهتری نسبت به دیگر کارمندان داشته و حتی بیشتر از تغییرات و نوآوری در کار استقبال میکنند. اما شاد نگه داشتن کارمندان در فضای کاری و ایجاد انگیزه برای آنها ساده نیست.

شاد بودن در کار به میزان فعالیت و کار روزانه ای که داریم بستگی دارد البته خیلی از افراد طبعا شاد و شوخ طبع هستند اما عوامل زیادی وجود دارد که میتواند روی شادی کارمندان در کار تاثیر بگذارد و از همه مهمتر خود شغل و کاری است که انجام میدهیم. اگر کار و شغلی که داریم استرس زا باشد یا اینکه فضای کاری دارای استرس باشد قطعا کمتر میتوانیم یک فضای شاد داشته باشیم.

کارمندان شاد رضایت شغلی بیشتری دارند و احساس نزدیکی بیشتری با کار میکنند آنها به کار و فعالیت خود علاقمند هستند چون برای کاری که انجام میدهند ارزش قائل میشوند بنابراین کمتر دچار استرس شده و بیشتر از بقیه ی کارمندان فعال هستند.
اما برای اینکه کارمندان شاد داشته باشید باید به چند نکته ی کوچک توجه کنید.
مدیر خوب بودن

یک مدیر خوب باید با برنامه ریزی یک تیم خوب را طراحی کند و مسئولیتها و وظایف کارمندان را مشخص کند یک مدیر خوب باید برای کارمندان نیز برنامه ریزی کاری داشته باشد تا نظم در کار ایجاد شود. در این صورت کارمندان هم با نظم بیشتری در کار پیش میروند و همین باعث میشود که رایت شغلی آنها بیشتر شده و احساس خوبی نسبت به کار و فعالیت خود داشته باشند.

confident-manager-team
ارزش گذاری برای کارمندان
یک مدیر خوب باید برای کارمندان و فعالیت آنها ارزش گذاری کند و همچنین به کارمندان هم کمک کند تا برای کار و فعالیت خود ارزش بگذارند. مثلا مدیران میتوانند با تشکر و قدر دانی از کارمندان و وظایفی که انجام میدهند میزان رضایت شغلی آنها و انگیزه ی آنها را برای کار بیشتر کنند. یا اینکه اگر کارمندان دارای نقاط ضعف هستند و یا در کار دچار مشکل شدند سعی کنند که با راهنمایی و ارائه راهکار به کارمندان کمک کنند تا بهتر از قبل باشند

employeesappreciated

ایجاد یک فضای مثبت
داشتن یک فضای کاری خوب و مثبت به شاد بودن بیشتر کارمندان کمک میکند فضای کاری که به اندازه ی کافی تجهیزات و امکانات دارد و همچنین طراحی و دیزاین خوبی داشته و کارمندان از کار کردن در آن احساس راحتی کنند. بنابراین کار کردن در یک فضای مثبت به کارمندان انگیزه میدهد. مثلا میتوانید از گیاهان و گلدان های کوچک در فضای کاری استفاده کنید تا در روحیه ی کارمندان اثر داشته باشد استفاده از نور خورشید و روشنایی کافی برای کار کردن لازم است بنابراین ترجیحا از نور کم برای فضای کاری استفاده نکنید.

think-positive

 

 

 

 

knowledge2020

 

1+