کسب چهار مهارت اجتماعی و موفق در حرفه ی شغلی
دسته بندی: مدیریت

کسب چهار مهارت اجتماعی و موفق در حرفه ی شغلی

اجتماعی بودن و دوستی با افراد امری حیاتی برای کسب موفقیت است

داشتن مهارت های اجتماعی امری لازم و ضروری است که برای موفقیت در حرفه و کسب و کارتان به آن نیازمند هستید. خبرخوب اینکه مهارت های اجتماعی به راحتی و با تمرین و مداومت آموخته و ارتقاء داده می‌شوند. بنابراین، اگر در کنار دیگران احساس خوشایند و خوبی به شما دست نمی‌دهد، دلیلش عدم وجود مهارت های اجتماعی است. زیرا افراد همه جا هستند و شما برای ادامه زندگی نیاز به تعامل با آن ها دارید. اگر نمی‌توانید زمینه مشترکی را با دیگران پیدا کنید، ممکن است که کار و شغل خود را از دست بدهید. بنابراین، شروع به یادگیری و اجرای مهارت های اجتماعی زیر کنید و هر چه زودتر آن ها را جزء روتین و عادت های روزانه خود قرار دهید تا بتوانید در کار و زندگی روزانه خود موفق شوید.

1. حس همدلی داشته باشید

توانایی ارتباط با دیگران و درک کردن احساسات آنها یک مهارت مهم در جهان امروز است. اگر به احساسات و نگرانی های دیگران گوش دهید و خود را جای آن ها قرار دهید، به خوبی می‌توانید آن ها را درک کنید. در این مسیر، شما بهترین راه حل را برای مشکلات می‌سازید، چون که متوجه می‌شود مردم چه می خواهند و چه نیازی دارند. همچنین، فراموش نکنید که با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. این طرز تفکر همیشه بازده مثبتی را برای شما به همراه دارد.

2. گوش دهید

ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه دفتر مطالعات و پژوهش های علی شیخ زاده

 

فقط گوش ندهید بلکه یک شنونده فعال باشید. بدین معنا که وقتی کسی با شما صحبت می‌کند درگیر حرف های او شوید. با گوینده تماس چشمی برقرار کنید، وقتی که موافق کلام او هستید سرخود را تکان دهید و وقتی که نیاز به شفاف سازی دارید از طرف مقابل خود سوال کنید. بی وقفه به صحبت های مخاطبتان گوش کنید و حرفش را قطع نکنید، به پاسخ هایی که قرار است دهید فکر کنید و سپس جواب دهید. بدون فکر پاسخی را ندهید. اگر یک بار این گونه گوش دادن را تمرین و امتحان کنید به سرعت تغییرات مثبتی را در خود می‌بینید.

3. مثبت باشید

صبح ها با لبخند وارد محیط کار شوید و بلند سلام کنید. آن وقت خواهید دید که لبخند های متقابل چگونه شما را سوپرایز خواهد کرد. اگر مثبت باشید، دیگران هم انرژی مثبت را به درستی به سمت شما می‌فرستند. بدون تردید از کلمات “لطفا” و “ممنون” استفاده کنید. رفتار خوب و درست داشته باشید. به دیگران اجازه ندهید تا از رفتار خوبتان سوء استفاده کنند. محدودیت ها را بشناسید و خط قرمز ها را مشخص کنید.

4. با دیگران همکاری داشته باشید

کار تیمی یک امر ضروری و مهم برای شرکت ها به حساب می‌آید. شما برای رسیدن به یک هدف مشترک باید بتوانید با دیگران همکاری کنید. بنابراین، هر فرد نیاز دارد که بداند چه انتظاراتی از او دارند. اگر در یک کار تیمی انجام مسوولیت های یک نفر با اشتباه و خطا همراه باشد، از این خطا یک دومینو ساخته می‌شود و بر روی موفقیت های پروژه تاثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل، مطمئن شوید که هر یک از اعضای گروه دقیقا می‌دانند که چه مسوولیتی دارند و باید چه کاری را انجام دهند. بنابراین حتما لازم است که به همکارانتان کمک کنید زیرا شما هم برای همان هدف مشترک در تلاش هستید.

 

ترجمه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه دفتر مطالعات و پژوهش های علی شیخ زاده
منبع اصلی: https://www.entrepreneur.com/article/318972#

برای مطالعه pdf  مقاله کلیک کنید.

0

ارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *