هلدینگ اقتصادی امکان با دارا بودن ۶ بازوی اجرایی و عملیاتی در حوزه های مشاوره های مدیریتی، مطالعات بازار، آموزش، پژوهش، مطبوعات، تبلیغات و نشر با شعار " در تسخیر زمان همراه شما هستیم “ در پی جلب رضایت حداکثری مخاطبین و هواداران خویش می باشد. برای آشنایی بیشتر با این مجموعه سایر بخش های این پایگاه الکترونیکی را ملاحظه فرمایید.

0

جالب ترین راه کارهای صرفه جویی در هزینه ها برای کسب و کار های نوپا

25 بهمن 1397  .  17 بازدید

صاحبان و مدیران تجارت های خرده پا، معمولاً به فکر بستن قرارداد های جدید، کسب سود بیشتر و نیز، کنترل هزینه ها هستند. " یک ریال ذخیره شده، یک ریال به دست آمده می باشد."، جمله معروف این دسته از مدیران است. این طور کسب و کار ها باید در امر صرفه جویی تمرکز زیادی کنند، تا بتوانند بودجه خود را مدیریت کنند تا در پی آن، در این بازار پر از رقیب دوام بیاورند. با مقالات امکان همراه باشید.
اگر شما نیز از این نوع شرکت ها دارید، بهتر است به 10 راهی که در ادامه، به شما معرفی خواهیم کرد نگاهی بیاندازید، تا در این مسیر موفق تر ظاهر شوید.
استفاده از همه فضاهای موجود
اگر برای شرکت خود به دنبال دفتر می گردید، لازم نیست که به گزینه های خیلی بزرگ و وسیع فکر کنید. بلکه یک فضای کوچک تر را انتخاب کنید و در آن، سعی نمایید که دفتری با ساختار مناسب ایجاد کنید. از همه فضاهای ممکن بهره بگیرید اما دقت کنید که نباید محیط شرکت شلوغ به نظر برسد بلکه، فقط کافیست تا حجم استفاده نشده اتاق، بیش از حد نباشد.

ادامه
0

نیمه پر یا نیمه خالی لیوان را ببینیم؟

16 بهمن 1397  .  43 بازدید

بعضی افراد بیشتر مواقع نیمه پر لیوان را می‌بینند و عده‌ای هم نیمه خالی لیوان را. شما جزو کدام دسته هستید؟ معمولا نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینید یا نیمه‌ی پر آن؟ شان اکر نویسنده‌ی آمریکایی در برنامه‌ی اوپرا وینفری این موضوع را مورد بحث قرار داده است و آن را در این مقاله با ما به اشتراک می‌گذارد. بامقالات امکان همراه باشید و یک نقطه نظر جالب را در این باره بخوانید.
من و اپرا در یکی از برنامه‌هایش درباره این سوال اساسی با هم صحبت و بحث کردیم: «لیوان نیمه پر است یا نیمه خالی؟»
حتی رسانه مثبت اندیش mogul هم اعتراف کرد که با این سؤال دست و پنجه نرم کرده است.
او گفت: «من خودم را زجر می‌دهم زیرا گاهی اوقات به آن نگاه می‌کنم و می‌گویم، قطعاً نیمی از آن خالی است و نیمی از آن پر. گاهی اوقات نیمه پر را می‌بینم و گاهی هم نیمه خالی را.»
من راه دیگری برای دیدن این لیوان استعاری پیشنهاد می‌کنم. ما آن‌قدر بر خودمان و آنچه در داخل لیوان است - دارایی‌های فیزیکی، خلق و خوی روزانه، شکست و پیروزی- تمرکز می‌کنیم که می‌توانیم تا همیشه در مورد سؤال خوش بینی یا بدبینی بحث کنیم.

ادامه
0

هفت درجه‌ی آزادی برای رشد سازمان از دیدگاه مکنزی

7 بهمن 1397  .  46 بازدید

چگونه می‌توانید فرصت‌های جدید را برای افزایش درآمد تشخیص دهید؟ برخی از سازمان‌ها برای رشد از روش ادغام یا خریداری یک سازمان دیگر استفاده می‌کنند؛ در حالی‌که برخی دیگر، محصولات جدید تولید می‌کنند و در بازار‌های بیشتری وارد می‌شوند. همه‌ی این روش‌ها مفید است، اما بعضی از رهبران همیشه از فرصت‌های ثابتی استفاده می‌کنند.
اگر تمایل دارید از روش‌های ثابت برای رشد استفاده کنید، احتمال دارد که فرصت‌های سودآورتر و با خطر کمتر را از دست بدهید. در این مقاله درباره‌ی هفت درجه‌ی آزادی برای رشد صحبت می‌کنیم. ابزاری که می‌توانید از آن برای تشخیص دادن فرصت‌های توسعه‌ای که تا کنون آنها را نمی‌دیدید، استفاده کنید.
سعی کنید میزان دارایی‌هایتان را بررسی کنید. آیا فکر می‌کنید می‌توانید یک کسب‌وکار کاملا جدید راه‌اندازی کنید؟ برای این کار مهارت‌ها و منابع سازمان‌تان از جمله، افراد، تکنولوژی و دانش‌ را در نظر بگیرید".

ادامه
0

۱۰ اشتباه در مدیریت جریان نقدی که کسب‌وکار شما را نابود می‌کند.

19 دی 1397  .  78 بازدید

صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک اغلب درگیر فعالیت‌های متعددی درخصوص کارشان هستند؛ به‌طوری‌که زمان بسیار کمی برای مدیریت جریان نقدی یا اندیشیدن در خصوص مسائل مالی شرکت را دارند. از طرف دیگر، سوءمدیریت در بودجه‌ٔ شرکت ممکن است منجر به شکست کامل کسب‌و‌کار شود.
اگرچه ممکن است در روزهای اول شما هوشمندانه‌ترین ایده‌ها را داشته باشید و شرکت‌تان در مسیر رشد قرار داشته باشد، اما غالبا ۸۰ درصد کسب‌و‌کارها، چه کوچک و چه بزرگ، با شکست مواجه می‌شوند؛ تنها به این دلیل که صاحبان آنها در مدیریت جریان نقدی ناموفق بوده‌اند.
بدتر اینکه، یک‌سری از هزینه‌های پنهان تأثیر مخربی بر جریان نقدی دارند که مدیریت آنها بسیار دشوار است؛ چراکه نمی‌توان به‌راحتی آنها را شناسایی کرد.
در این مقاله، ما برخی از اشتباهات مخربی را مرور می‌کنیم که می‌توانند به کسب‌و‌کار شما آسیب جدی وارد کنند. با خواندن این مقاله شما می‌توانید به اشتباهات خود پی ببرید و راه‌های مقابله با آنها را بیاموزید.

ادامه
0

تحمل شرایط سخت با ۱۴ استراتژی هوشمندانه!

20 دی 1397  .  57 بازدید

در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینی جلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «کریستینا هیبِرت» (Christina Hibbert) خواهر کوچک‌ترش را که فقط ۸ سال داشت، بر اثر بیماری سرطان ازدست داد. در سال ۲۰۰۷، خواهر دیگرش و شوهرخواهرش نیز به فاصله‌ی فقط دو ماه از یکدیگر فوت کردند. «هیبِرت» در آن زمان در هفته‌های آخر بارداری بود و انتظار تولد چهارمین فرزندش را می‌کشید. اما ناگهان شرایط طوری شد که سرپرستی خواهرزاده‌هایش را نیز پذیرفت و مادر شش فرزند شد. ولی «هیبِرت» که سرتاسر عمرش با غصه عجین شده بود، بالاخره توانست با غلبه بر تجربه‌های تلخ زندگی روحیه‌ی بهتری پیدا کند. شرح‌حال «هیبِرت» را می‌توانید در کتاب خاطراتش با عنوان «این‌گونه است که رشد می‌کنیم» بخوانید. شاید شما هم مثل «کریستینا» و میلیون‌ها انسان دیگر به هر دلیلی از غصه و فشار زندگی به‌تنگ آمده‌اید و خودتان را درمانده و مستأصل حس می‌کنید. اگر این‌طور است، پس درادامه با ما همراه باشید تا با ۱۴ راهکاری که تحمل شرایط سخت زندگی را آسان‌تر می‌کنند، بیشتر آشنا شوید.

ادامه
0

توسعه‌‌ی سازمانی چیست؟

17 دی 1397  .  52 بازدید

تولید محصولات باارزش و گران‌قیمت همچون خودرو‌، یک کسب‌وکار با ریسک و هزینه‌ی بالا، دارای چالش‌های پیچیده‌ در طراحی و تغییر ناگهانی در سلیقه‌ی مشتریان است که باید با آنها مقابله کرد. در نتیجه شرکتی که در این بازار در حال فعالیت است، ممکن است رویکردهای مرسوم مختلفی را برای بهبود جایگاه خود در بازار اتخاذ کند. برای مثال باز کردن قلمرو‌های جدید، توسعه‌ی محصولات جدید یا تبلیغات جدی‌تر. همچنین می‌تواند تاکتیک‌های متفاوتی برای بقا و رشد خود امتحان کند یعنی استفاده از توسعه‌ی سازمانی (OD یا Organizational Development).

با توجه به گزارش‌های موجود و تحلیلی که پس از آن توسط متخصص تجارت خودرو و اجرای توسعه سازمانی، دکتر دیوید زاتز (David Zatz) انجام شد، می‌توان گفت که کرایسلر در اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی، این کار را انجام داده است.

این شرکت تصمیم گرفت که بررسی کند چرا میزان فروش و سهم بازارش در حال کم شدن است. این مشکل بزرگی بود به همین دلیل آن‌ها سعی داشتند ریشه آن را پیدا کنند. آنها تمام فرآیند‌ها، ساختارها و رابطه‌ها را بررسی و در همه‌ی سطوح تغییراتی ایجاد کردند. با کارمندان‌، تأمین‌کننده‌ها و مشتریان‌شان مشورت کردند و با توجه به توصیه‌های آنها، برای بهبود وضعیت دست به کار شدند. نتیجه فوق‌العاده بود:‌ هزینه‌های سربارشان کاهش پیدا کرد، سود‌شان بازگشت و اعتبارشان افزایش یافت.

ادامه
0

وظایف مدیر مالی در سازمان چیست؟

16 دی 1397  .  60 بازدید

بودجه‌ی اولیه‌ی کسب‌وکارهای جدید معمولا با قرض‌گرفتن تأمین می‌شود. بیایید فرض کنیم که شما قرار است شرکتی راه‌اندازی کنید و از اتاق خوابگاه‌تان اداره‌اش کنید. ایده‌ی اولیه‌ی راه‌اندازی این کسب‌وکار زمانی به ذهن‌تان رسید که داشتید در انبوهی از رخت‌چرک‌هایتان به‌دنبال لباس نسبتا تمیز‌تری می‌گشتید تا مجبور نباشید آن را درون ماشین لباس‌شویی بیندازید. با خود فکر کردید: «خیلی عالی می‌شد اگر یک سیستم ساده خدمات لباس‌شویی در خوابگاه بود که می‌آمد و لباس‌های کثیفم را می‌گرفت و آنها را شسته‌شده و تا کرده به من برمی‌گرداند.» از آنجاکه مثل اغلب آدم‌ها، در زندگی‌ دانشجویی‌تان آه در بساط نداشتید، برای راه‌اندازی کسب‌وکاری پولساز به‌شدت انگیزه‌مند بودید. بنابراین خدمات خشکشویی ظاهرا گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسید.تخمین می‌زنید که ۵ درصد از ده هزار دانشجوی خوابگاه از این خدمات استفاده خواهند کرد. این ۵۰۰ دانشجو در هر هفته از ۳۵ هفته‌ای که در خوابگاه هستند، یک بار بزرگ لباسشویی دارند. بنابراین، شما ۱۷۵۰۰ بار را خواهید شست (۵۰۰*۳۵ = ۱۷۵۰۰ بار). قیمت هر بار را ۵۰ هزارتومان در نظر می‌گیرید. در نگاه اول، شاید قیمت بالا به نظر برسد، اما وقتی به این فکر می‌کنید که باید لباس‌ها را تحویل بگیرید، بشویید، خشک کنید، تا کنید و این بار بزرگ را برگردانید، قیمت ظاهرا منطقی است.
قسمت مهم قضیه زمانی است که هزینه‌هایتان را تخمین می‌زنید – ازجمله حقوق (برای چند دانشجویی که کار می‌کنند)، اجاره، تأسیسات، استهلاک تجهیزات و یک وانت، تدارکات، نگهداری و تعمیر، بیمه و تبلیغات – و می‌فهمید که هر بار هزینه‌اش ۴۵ هزارتومان می‌شود و به ازای هر بار، ۵ هزارتومان سود می‌ماند و در سال اول برای شما ۸۷ میلیون و پانصد هزارتومان به همراه دارد (که این عدد ارزش وقت شما را دارد، اما برای پولدارشدن‌تان کافی نیست).
برای اینکه شروع به کار کنید، چه چیزهایی باید بخرید؟ با استفاده از تخمین فروش‌تان، تعیین کرده‌اید که به موارد زیر نیاز دارید:
۵ ماشین لباسشویی و ۵ خشک‌کن؛
وانتی برای تحویل لباس‌ها (فعلا وانت دست‌دوم کار راه‌انداز است)؛
فهرستی از شوینده‌ها‌ی لباسشویی و سایر لوازم مثل سبدهای لباسشویی؛
فضای اجاره‌ای در یک ساختمان نزدیک (که نیاز به کمی کار دارد تا برای یک خشکشویی آماده شود).

ادامه
0

مهارت مدیریت هیجان چیست و چرا باید هیجاناتمان را مدیریت کنیم؟

13 دی 1397  .  75 بازدید

شما در موقعیت‌های مختلف مثلا زمان‌هایی که عصبانی می‌شوید، ناراحت می‌شوید، ذوق‌زده می‌شوید، از چیزی می‌ترسید، احساس پشیمانی و گناه می‌کنید یا حتی زمانی که به‌شدت جذب یک نفر می‌شوید و از او خوشتان می‌آید چگونه برخورد می‌کنید؟ هیجانات‌تان را سرکوب می‌کنید یا اجازه می‌دهید بروز پیدا کنند؟ شما آن‌ها را مدیریت می‌کنید یا اجازه می‌دهید احساسات و هیجانات‌تان شما را مدیریت کنند؟ به نظر شما سرکوب کردن هیجان‌ها موثرتر است یا مدیریت کردن‌شان؟ اصلا درباره هیجان چقدر می‌دانید و تا چه حدی هیجانات‌تان را می‌شناسید و می‌توانید آنها را پیش‌بینی و مدیریت کنید؟
اگر می‌خواهید بدانید هیجان‌ها چیستند، چرا باید هیجاناتمان را بشناسیم، مهارت مدیریت هیجان چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم با مقالات امکان همراه باشید.
هیجان چیست؟
هیجان‌ها پاسخ‌های نسبتا کلی و ساده‌ای هستند که بدن ما به محرک‌های بیرونی یا درونی نشان می‌دهد. این پاسخ‌ها معمولا آنی هستند و با تغییرات فیزیولوژیک و یک حالت عاطفی خوشایند و ناخوشایند مثل غم، شادی ، خشم، ترس، تعجب، بیزاری و... همراهند.
با خواندن این تعریف شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تفاوت هیجان با احساس چیست یا اینکه آیا هیجان‌ها همان رفتارها و عکس‌العمل‌های ما هستند؟ تعریف هیجان کمی پیچیده است. اما نگران نباشید در ادامه با توضیحاتی که می‌دهیم سعی می‌کنیم همه این ابهامات را برطرف کنیم.
بگذارید قبل از هر چیز تکلیف یک موضوع را همین جا مشخص کنیم؛ در زبان فارسی خیلی مواقع هیجان و احساس به جای هم به کار برده می‌شود مثل زمانی که از موضوعی خوشحال یا ناراحت می‌شویم و می‌گوییم احساس شادی یا غم به من دست داد و تقریبا هیچ‌وقت نمی‌گوییم هیجان شادی یا غم را تجربه کردم.

ادامه
0

چطور کارهای متداخل و همزمان‌مان را مدیریت کنیم؟

11 دی 1397  .  64 بازدید

یکی از مشتریان آریا از او خواسته که پروژه‌ای را تا آخر هفته تحویل بدهد. مشکل اینجاست که آریا پروژه‌ی دیگری در دست دارد که از قضا فوری‌تر است. اصلا امکان ندارد که بتواند جفت پروژه‌ها را سر موقع تمام کند. چطور باید به مشتری‌اش بگوید که پروژه‌ی او به اندازه پروژه‌ای که در اختیار دارد، فوریت ندارد؟ آیا می‌تواند بدون این که میانه‌اش با مشتری شکراب شود این کار را بکند؟
درست مثل آریا، هرکدام از ما تجربه‌های مختلفی از تداخل چند کار فوری داریم. در این مقاله، می‌خواهیم مقابله با این تقاضاهای همزمان را به شما یاد بدهیم تا بتوانید هم اولویت‌های خود را به درستی مدیریت کنید و هم بقیه را راضی نگه دارید.
وقتی اولویت‌ها به هم گره می‌خورند
حتما خوب می‌دانید که در این حالت چه اتفاقی می‌افتد. اگر بخواهید سریع‌تر کار کنید یا اینکه چند کار را همزمان انجام بدهید، ممکن است کیفیت کارتان قربانی شود. شاید هم اصلا ببینید کار را خیلی دیرتر از موعدش تحویل دادید!
بعید نیست مجبور شوید ساعات طولانی و تا دیروقت کار کنید تا همه کارها به اتمام برسد. شاید در کوتاه‌مدت این روش مؤثر واقع شود، اما در بلندمدت عاقبتش چیزی جز استرس بیشتر و عملکرد پایین‌تر نخواهد بود.
معنای همه اینها این است که کسانی که به شما اطمینان کرده بودند ناراضی از پیش‌تان می‌روند و در نتیجه‌ی آن اعتبار و آوازه‌تان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و روابط حرفه‌ای‌تان به خطر خواهد افتاد. سرانجام ممکن است فرصت‌های مختلفی از کف‌تان برود؛ مثلا رئیس‌تان پروژه‌های جالب و هیجان‌انگیز را به شما واگذار نکند، یا مشتری‌هایتان برای پروژه‌های بعدی سراغ‌تان نیایند.

ادامه
0

مدیریت مالی چیست و چه جایگاهی در کسب‌وکارها دارد؟

5 دی 1397  .  64 بازدید

سلامت مالی یک شرکت موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. واحد مدیریت مالی در شرکت‌ها با این هدف شکل گرفته که بتواند ضامن سلامت مالی یک کسب‌و‌کار باشد. با ما همراه باشید تا با اهداف و وظایف واحد مدیریت مالی در شرکت‌ها بیشتر آشنا شویم.
مدیریت مالی می‌تواند با حفظ و کنترل نقدینگی یک واحد کسب‌وکار، آن را به اهداف نهایی‌اش؛ یعنی افزایش سود و سرمایه، برساند. مدیران مالی در مورد افزایش بودجه و استفاده صحیح از آن، تصمیم‌گیری‌های مالی، بهبود سوددهی، افزایش ارزش شرکت و همچنین افزایش پس‌اندازها، کمک بسیاری به سازمان می‌کنند. آنها همه پیامدهای احتمالی تصمیم‌گیری‌ها در مورد سود، نقدینگی و وضعیت مالی شرکت‌‌ را درنظر می‌گیرند و بهترین نقشه‌ی راه مالی را برای یک کسب‌و‌کار ترسیم می‌کنند.
اهداف مدیریت مالی
مدیریت مالی به‌طور کلی به اموری چون تهیه، تخصیص و کنترل منابع مالی یک واحد اقتصادی می‌پردازد. از این اهداف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه
0

What Really Makes a Good Leader

2 دی 1397  .  31 بازدید

So, again, what makes a leader?
Let’s see how some of the most respected business thinkers of our time define leadership, and let’s consider what’s wrong with their definitions.
Peter Drucker: “The only definition of a leader is someone who has followers.”
Really? This instance of tautology is so simplistic as to be dangerous. A new Army Captain is put in the command of 200 soldiers. He never leaves his room, or utters a word to the men and women in his unit. Perhaps routine orders are given through a subordinate. By default his troops have to “follow” orders. Is the Captain really a leader? Commander yes, leader no. Drucker is of course a brilliant thinker, but his definition is too simple.

ادامه
0

چه چیزی شما را به یک رهبر خوب تبدیل می‌کند؟

2 دی 1397  .  67 بازدید

به هر حال چه چیزی باعث می‌شود یک نفر توانایی رهبری یا مدیریت را داشته باشد ؟
این سوال ساده ایست، با این حال در بین برخی از بهترین متفکران کسب وکار اختلاف نظر هایی وجود دارد.کتاب های بسیاری در حوزه مدیریت و رهبریت وجود دارد، اما مسائل مبهمی در تعریف رهبری وجود دارند که سوال برانگیزند.
بیایید با آنچه که تعریف رهبری نیست شروع کنیم …
رهبری هیچ ارتباطی با ارشدیت یا موضع فرد در سلسله ‌مراتب یک شرکت ندارد. بسیاری با اشاره به مدیران ارشد یک شرکت درباره رهبری یک سازمان صحبت می‌کنند. آن‌ها فقط همان مدیران اجرایی ارشد هستند. رهبری به خودی خود اتفاق نمی‌افتد و زمانی که فرد به یک رتبه حقوقی مشخص برسد اتفاق می افتد اما باز هم هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد.

ادامه
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >