هلدینگ اقتصادی امکان با دارا بودن ۶ بازوی اجرایی و عملیاتی در حوزه های مشاوره های مدیریتی، مطالعات بازار، آموزش، پژوهش، مطبوعات، تبلیغات و نشر با شعار " در تسخیر زمان همراه شما هستیم “ در پی جلب رضایت حداکثری مخاطبین و هواداران خویش می باشد. برای آشنایی بیشتر با این مجموعه سایر بخش های این پایگاه الکترونیکی را ملاحظه فرمایید.

کتاب خانه امین التجار اصفهانی محصولی تازه از تیم انتشارات امکان امروز

کانال تلگرام امکان هلدینگ اقتصادی امکان
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1395 کتاب خانه امین التجار اصفهانی محصولی تازه از تیم انتشارات امکان امروز

کتاب خانه امین التجار اصفهانی توسط تیم تحقیق و توسعه موسسه فرهنگی هنری بنیان علمی تدوین و با همکاری انتشارات امکان امروز بنا به سفارش سپاهان طلا به چاپ رسید.

“خانه امین التجار” به سفارش سپاهان طلا روایتگر سیر تاریخی طی شده برای ساخت و مرمت این بنا است. تصاویری ناب از این بنای تاریخی و زیبا در اصفهان باعث شده است این کتاب به یک محصول منحصر به فرد در این حوزه تبدیل شود.

در قسمتی از مقدمه این کتاب میخوانیم:

خانه اعلم که همه جا به این نام شناخته می شود یکی از بناهای اشرافی دوره قاجار (سده 19 میلادی) به حساب می آید که با نگاهی به ساختار معماری و وجود تزئینات متنوع و گسترده ای که در جای جای خانه به کار رفته است می توان پی به اهمیت تشریفاتی و اشرافی بودن این بنای فاخر برد.
در واقع بانی اصلی این بنا، امین التجار، از تجار معروف اواخر دوره قاجار است که دختر وی بانو نصرت السادات امین، معروف به بانوی ایرانی به سبب مجاهدت های فراوان و تفحص های علمی خویش از پدر گوی شهرت را ربوده و شناخته شده تر هستند.
خانه امین التجار با صرف هزینه و وقت بسیار فراوان توسط سید محمدعلی، ملقب به امین التجار اصفهانی در عصر قاجار بنا شد و همزمان نیز جزء یکی از چند بنای فوق لوکس شهر و حتی کشور محسوب می گردید.
معمار این بنای فاخر، سید رضا خان بودند که سالیان متمادی برای ساخت این خانه صرف عمر کرده و همت غیر قابل وصف و ویژه ای برای احداث این بنا به کار بسته اند.
سیدمحمد علی امین التجار، یکی از تاجران معتمد و به نام اصفهان، که همسر ایشان نیز حاجیه بی بی، دختر میرزا مهدی ملقب به «جناب»، بودند.
آنچه از شواهد تاریخی و سبک شناسی معماری ایرانی – اسلامی مشهود است سبک این بنای تاریخی، « قجری – کُردی » است، اینکه چرا دو سبک قجری و کُردی در این معماری تلفیق شده اند حکایت ها و دلالت های بسیاری دارد که در ادامه بیان خواهد شد.
این خانه بعدها به مالکیت یکی دیگر از تجار شهر به نام « شالی فروش » در آمد که پس از جناب شالی فروش بزرگ، پسر وی مالک این بنای قدیمی شد.
فرزند شالی فروش که یکی از طبیبان حاذق و اولین متخصص چشم در اصفهان بودند، نام خانوادگی خود را به «اعلم»  تغییر دادند که وجه تسمیه امروزی بنا نیز ریشه در نام دکتر اعلم یا همان فرزند خلف تاجر معروف «شالی فروش» دارد.

لینک خرید کتاب

0